Ключові маркери звіту Світового банку
У Світовому банку зазначають, що мережа державних закладів вищої освіти в умовах скорочення населення є неефективною і створює проблеми як для її фінансової стійкості, так і для якості послуг.
Читайте також: Світовий банк проти високого мінімального податку і не погоджується з американськими пропозиціями
Також у Світовому банку повідомляють, що український уряд визначився з необхідністю створення стимулів для оптимізації величезної мережі вишів із використанням підходу «знизу-нагору».
«Останніми роками їх кількість скоротилася на 25%, включаючи коледжі та галузеві технікуми, які були «фабриками дипломів», але ще багато що належить зробити», — підкреслюють у Світовому банку.
- Приблизно 60% академічних вишів навчають менше ніж 5000 студентів.
- В Україні також понад 300 державних коледжів і технікумів, в яких у середньому навчаються приблизно 550 студентів.
- Більшість вишів і коледжів/технікумів (майже 75%) юридично підпорядковані Міністерству освіти і науки України.
Експерти Світового банку також відзначають низьку прозорість системи та поганий зворотний зв’язок. Зокрема, 85% української молоді планують отримати вищу освіту, однак цей високий попит погано відображається на інформації про доступні варіанти освіти та результати працевлаштування, залишаючи студентів та їхні сім'ї поза інформацією під час ухвалення важливого рішення щодо переходу до вищої освіти.
Читайте також: Світ виходить з кризи: ключові тези Весняних зборів МВФ і Світового банку від голови НБУ
Що рекомендують фахівці Світового банку
На думку фахівців Світового банку, Україні потрібна подальша агрегація університетів із диференціацією та диверсифікацією їх типів (таких як дослідні, професійні, викладацькі) та оптимізація їх географічної зони охоплення.
«Для того, щоб ефективно провести такі заходи із залученням самих вишів, необхідні інституційні аудити для кожного з них», — зазначають у банку.
- Очікується, що у разі позитивного ухвалення рішення Україна зможе отримати позику Світового банку розміром $200 млн, які мають бути витрачені на поліпшення системи вищої освіти в Україні.
Реалізація проєкту розрахована на шість років. Відповідальним за реалізацію буде призначено Міністерство освіти і науки.
Бажаєте знати про фінанси та інвестиції більше? Стежте за ексклюзивними матеріалами «Мінфіну» в телеграм-каналі