Суть проблеми
За словами Олексія Любченка, сьогодні інтернет-торгівля, особливо продажі послуг в соцмережах, а також електронні гроші, криптовалюта і т.і., знаходяться поза державним контролем. Це величезні кошти і величезні втрати робочих місць, а відповідно — й податків, надходжень до бюджету й внесків у Пенсійний фонд. Тому, на думку голови ДПС, контролюючий орган, який бачить ризик несплати податків на сотні мільярдів гривень, повинен мати доступ до банківських рахунків.
«Саме банківська таємниця, за моїм переконанням, в нинішньому вигляді є головним фактором, який підтримує тіньовий ринок зайнятості. Всі ми розуміємо, що таке банківський рахунок, що таке банківська картка і що таке перерахування коштів за всі послуги, які сьогодні відбуваються», — підкреслив Любченко.
Читайте також: Податкова отримає вільний доступ до рахунків і сейфів клієнтів банків
Не таємницею єдиною
Щоб забезпечити українцям достойні пенсії, потрібно в комплексі вирішити й інші ключові проблеми. Таких, на думку голови ДПС, сьогодні є ще три.
1. Баланс населення і баланс робочих місць.
«У 2019 році з 29,6 млн українців в активному віці (15−70 років) — 11,8 млн осіб не мали жодних доходів. В результаті, на 1 працюючого у нас 1 пенсіонер і 1 непрацюючий», — навів статистику Любченко.
2. Контроль за споживчими витратами.
«Це та сфера, де монетизується податкова база. За рік українці можуть витратити 3 трлн грн. Але держава контролює тільки 1,2 трлн грн через фіскальний чек. Можу констатувати, що 60% споживчих витрат держава не контролює, а це все податки», — зауважив головний податківець.
3. Нульове декларування, як точка відліку, без можливості легалізації доходів в майбутньому.
Читайте також: Податкова амністія в Україні. Гетманцев розповів деталі — Мінфін
Що таке нульове декларування
Як писав «Мінфін», в Україні найближчим часом планують ввести нульове або одноразове декларування доходів.
- У травні 2020 року президент Володимир Зеленський доручив Кабміну в тримісячний термін розробити законопроект про одноразове декларування.
- До цього питання введення «нульової» декларації порушували ще у 2016 році після того, як завершився перший етап декларування доходів і майна чиновників, депутатів та перших осіб країни.
- За словами міністра фінансів, українці повинні отримати можливість «відбілити» або показати свої доходи, які складно легалізувати, з урахуванням ризиків фінансового моніторингу.