За словами Сологуба, щоб банки суттєво знижували відсотки за кредитами, потрібен також вплив інших факторів. «Монетарна трансмісія спрацювала досить непогано, якщо ми дивимося на ставки для бізнесу. В той же час ставки вищі, ніж могли б бути, на ринку державних облігацій, а також за іпотечними та споживчими кредитами», — визнав Сологуб.
Знижувати кредитні ставки не дозволяють високі ризики. «Відповідь, що робити для зниження кредитних ставок, досить тривіальна — знижувати структурні ризики економіки. Зокрема, ті, які випливають зі слабкості судової системи, великої частки тіньової економіки і так далі», — зазначив Сологуб.
Які кредити подешевшали
Як відзначив голова НБУ Кирило Шевченко, впродовж минулого року знизились ставки за кредитами для бізнесу у національній валюті. Якщо у грудні 2019 року вони в середньому становили 14,8%, то у грудні 2020 року — вже 8,2%.
Крім цього, за його словами, за той самий період ставки за іпотечними кредитами знизились із 19,6% до 12,1%.
Читайте також: Кого насправді кредитують українські банки
Нагадаємо, сьогодні Правління Нацбанку оголосило про рішення залишити облікову ставку без змін — 6% річних. На такому рівні вона була встановлена у червні минулого року.
Поетапне зниження облікової ставки розпочалося у квітні 2019 року, коли Нацбанк знизив її із 18% до 17,5%.