Вартість одного квадратного метра залежить від стадії і локації будівництва, рівня попиту та репутації забудовника.
Тренди року
Український ринок, переконаний менеджер проєкту компанії «КПС-Груп» Сергій Овчинников, перебуває в активній стадії поділу за якісними характеристиками об'єктів, що будуються. Цьому сприяють посилення конкуренції на фоні обмеженого попиту.
«Розрив між концептуальними сучасними ЖК та економ-класом посилюється за всіма параметрами. І в подальшому тенденція поглибиться: забудовники дедалі частіше будуть конкурувати в сфері маркетингових рішень, концепції, інфраструктури. Покупець від цього тільки виграє. Економ-об'єкти залишаться в стороні і між собою конкуруватимуть ціною», — говорить Сергій Овчинников.
Зараз різниця в ціні між житлом економ-класу і концептуальними ЖК становить 20-25%.
Ще одним трендом 2021 року стане укрупнення гравців.
«Ми вже спостерігаємо цю тенденцію зараз. Невеликі компанії дедалі частіше співпрацюють з великими, щоб мати можливість залишитися на ринку. Існуюча конкуренція між забудовниками, дефіцит фінансування, обмежений попит і невизначені правила гри призводять до підвищення «порога» входу на ринок. «Новачок» без репутації і портфеля проєктів вже не може, як раніше, реалізувати проєкт, маючи кошти тільки на три-шість місяців фінансування будмайданчика, а решту залучити з ринку. Ця схема може спрацювати для великих гравців, але маловідомому забудовнику покупці побояться довірити свої гроші», — підкреслює експерт.
Читайте також: Визначено країни світу з найзначнішим зростанням цін на житло
Овчинников також вважає, що для повноцінного розвитку ринку в 2021 році потрібно вирішити ряд важливих питань, таких як:
- повноцінне реформування Державної архітектурно-будівельної інспекції;
- прийняття закону, що захищає права інвесторів, і закону про вирішення проблем недобудов;
- розробка та впровадження механізмів реконструкції застарілого житла, ревіталізації старих, незастосовуваних промислових зон;
- створення маневреного фонду комунального житла та ін.
«Вирішення цих, частково пов'язаних між собою питань, може стати базисом для розвитку ринку на найближчі 5-10 років», — резюмував Сергій Овчинников.
Читайте також: Що буде з цінами на первинному ринку житла Києва і передмістя. Прогнози експертів
Очікування забудовників
У 2021 році забудовники чекають збільшення витрат на створення якісних проєктів у середньому на 20%, а протягом трьох років — на 30-35%.
На думку Овчинникова, збільшення собівартості будівництва пов'язане насамперед з тим, що забудовники стануть приділяти дедалі більше уваги створенню комфортного життєвого середовища, облаштуванню внутрішнього простору ЖК, будівництву містких підземних і наземних паркінгів.
Крім цього, на собівартості позначиться поступова переорієнтація забудовників на застосування енергозберігаючих технологій у запланованих проєктах.
«У деяких європейських країнах різниця в ціні між енергозберігаючими об'єктами і тими, що будуються за старими технологіями, досягає 1500 євро/кв. м. Але через дорогі комунальні послуги енергозберігаюче житло популярне. Українські забудовники тільки починають йти цим шляхом. І все ж в доступному для огляду майбутньому енергозбереження стане важливою якісною характеристикою житлових комплексів», — підкреслив Сергій Овчинников.
Читайте також: Українці стали брати кредити на житло. Обсяги видачі іпотеки виросли на 82%