На що скаржаться клієнти банків
З початку 2020 року Нацбанк отримав близько 130 скарг від громадян про арешт коштів на їхніх рахунках через кредитну заборгованість, несплачені штрафи, аліменти тощо. Ідеться про рахунки, на які українцям перераховують заробітну плату, стипендії, пенсії, соціальну допомогу чи інші соціальні виплати.
Нацбанк надав роз'яснення та відповів на поширені запитання
Чи має банк право накласти арешт на особисті кошти клієнта, якщо він має кредитний борг (або неоплачені штрафи, аліменти чи інші зобов’язання)?
Коли ви підписуєте кредитний договір, то берете на себе зобов’язання про погашення тіла кредиту разом із комісіями та відсотками за користування. Якщо ви порушите ці умови, то фінансова установа має право звернутися до державного чи приватного виконавця та суду.
Ці виконавчі органи можуть арештувати кошти на вашому рахунку.
Також арештувати кошти можуть через заборгованість зі сплати аліментів чи штрафів. Це передбачено Законом України «Про виконавче провадження».
Чи можуть арештувати рахунок із зарплатою, пенсією чи соцвиплатами?
Заробітна плата, стипендія, пенсія, соціальна допомога та інші соціальні виплати – це так звані кошти цільового призначення. Але банк може не мати технічної можливості відкрити окремий рахунок для зарахування виключно таких коштів.
Тому рахунок, який відкривається, зокрема й для зарахування заробітної плати, пенсії, стипендії чи соцвиплат, зазвичай за умовами банківського обслуговування є звичайним поточним рахунком. Тобто це рахунок фізичної особи для власних потреб, на нього можуть зараховуватися будь-які кошти, а не тільки кошти цільового призначення.
Читайте также: Що робити, щоб вам не заблокували рахунок у банку
Якщо рахунок, на який зараховують зарплату, пенсію, стипендії чи соцвиплат, є поточними, то арешт може бути накладено на всі доступні кошти, тому що немає технічної можливості розділити цільові кошти та «звичайні».
Якщо ж банк відкрив вам окремий рахунок виключно для зарахування цільових надходжень, то він повертає без виконання отриману від виконавця постанову про арешт коштів боржника із зазначенням причин повернення. Але це не означає, що з грошей цільового призначення не можуть стягуватися відрахування на погашення боргу за кредитом, штрафами чи аліментами.
Стягнення з цільових виплат боржника здійснюють підприємства, установи, організації, фізичні особи, фізичні особи-підприємці, які власне нараховують зарплату, пенсію, стипендію тощо на підставі документів від виконавців.
Читайте також: Колекторів змусять поводитися чемно. У Раді зареєстрували законопроєкт
Загальний розмір відрахувань із заробітної плати, стипендії, пенсії тощо може становити від 20 до 50 відсотків.
Тобто на банківський рахунок надходить сума, з якої роботодавець (установа, організація тощо) вже утримав кошти на погашення боргу.
Що ж тоді називають спеціальними рахунками, з яких заборонено стягувати заборгованість?
Законодавство справді забороняє арештовувати кошти на рахунках зі спеціальним режимом використання. Простіше кажучи, це рахунки підприємств, що займаються виробництвом або постачанням енергії, води, опаленням приміщень тощо.
Що робити, якщо банк арештував ваш пенсійний, зарплатний чи рахунок для отримання соцвиплат?
Якщо державний чи приватний виконавець наклав арешт на рахунок із цільовими коштами, вам потрібно звернутись до органів виконавчої служби, надавши документальне підтвердження того, що ваш поточний рахунок використовується виключно для зарахування цільових виплат.
Це може бути довідка бухгалтерії з місця роботи, навчання, соціального страхування, пенсійного фонду тощо.
Читайте також: НБУ роз'яснив, у яких випадках клієнт банку має право відмовитися від запропонованої страховки
Якщо після цього виконавча служба не знімає арешт із коштів, ви маєте право оскаржити винесену державним чи приватним виконавцем постанову про арешт коштів у судовому порядку.
Що радить Нацбанк
Національний банк радить уникати заборгованостей, які призводять до арешту коштів на рахунках.
Якщо ви опинились у ситуації, коли не в змозі гасити кредит, необхідно звернутися до банку чи фінансової установи, з якою у вас укладений кредитний договір, та домовитися про реструктуризацію боргу – індивідуальний зручний для вас план виплат без нарахування зайвих процентів, пені та штрафів.