Настають великі зміни
Після шести місяців паніки і невизначеності світові кордони починають відкриватися, і навіть може вбачатися, що все повертається у звичне русло, але дані Індексу паспортів світу, що базуються на відомостях, наданих Міжнародною асоціацією повітряного транспорту (IATA), говорять про те, що звична ієрархія сили і можливостей паспортів зазнає великих змін.
Наприклад, паспорт США посідав в Індексі 6-е місце в січні 2020 року з можливістю безвізового переміщення по 185 країнах світу. Відтоді багато чого змінилося і тепер з американським паспортом можна в'їхати лише в 75 країн, при цьому найважливіші туристичні та бізнес-напрямки з цього списку виключені.
Росія, Індія і Бразилія виявилися в числі країн, статистиці яких не довіряє міжнародне співтовариство, тому кордони багатьох держав для громадян цих країн так і не відкрилися. Російські громадяни мали безвізовий доступ в 119 країн до пандемії, а зараз менше, ніж у 50. За три останніх місяці Росія втратила безвізовий доступ до Гуаму та Північних Маріанських островів, але уклала безвізову угоду з Албанією, в яку фактично поки потрапити неможливо.
Читайте також: Український паспорт зайняв 11-е місце серед впливових паспортів світу. Рейтинг Passport Index
Якщо не брати до уваги фактичні заборони і закриті кордони, то формально паспорт Японії залишається на першому місці Індексу з безвізовим доступом в 191 країну. Сінгапур залишається на 2-му місці (190 країн), Німеччина і Південна Корея ділять 3-е місце (189 країн).
Громадяни України, як і три місяці тому, можуть відвідувати без візи 129 країн світу. Український паспорт посідає 41-е місце в глобальному рейтингу.
Пошуки другого місця проживання
Обмежувальна міграційна політика країн спонукала людей шукати план «Б» у вигляді другого місця проживання або навіть зміни громадянства.
За даними компанії Henley & Partners, з 2019 року до середини 2020 року інтерес до програм інвестиційної імміграції зріс у п'ять разів.
Спочатку Brexit підштовхнув британців до пошуку громадянства Німеччини, Франції, Іспанії та інших країн ЄС на основі походження або отримання виду на проживання, що веде до отримання громадянства в таких країнах, як Португалія. Тепер і американці активно користуються аналогічними можливостями в країнах від Канади до Мальти.
Страхування від COVID-19. Виплата до 50 тисяч гривень
«Для жителів багатьох демократичних держав - таких як Канада, Великобританія, США, країни Західної Європи - «безвіз» до коронавіруса був цілком очевидним явищем. Але пандемія все змінила. У міру того, як країни в усьому світі борються за управління новою категорією ризику - розповсюджувачами вірусу, сталися зрушення від свободи пересування, яка вважається прерогативою громадян з колись могутніми паспортами, до усвідомлення того, що тепер це необхідна розкіш для тих, хто бажає здобути першокласну освіту, можливості для бізнесу та якісне медичне обслуговування для себе і своїх сімей», - підсумовує Крістіан Келін, голова правління Henley & Partners.
Стежте за цікавими і ексклюзивними матеріалами про вплив пандемії на економіку в телеграм-каналі «Економіка і коронавірус».