Що передбачають нововведення
- Поступовий перехід від інструменту «ризикова діяльність у сфері фінансового моніторингу» до оцінки належності системи управління ризиками. Зокрема, перелік ознак ризикової діяльності скорочено з 10 до 1.
- Можливість застосовувати письмову угоду за порушення банком законодавства з питань фінмоніторингу.
- Перегляд розміру штрафів за порушення банком питань фінмоніторингу, а також видів таких порушень. Зокрема, максимальний розмір штрафу – до 7 950 тис. неоподатковуваних мінімумів доходів громадян (узгоджено зі змінами в ст. 73 Закону України «Про банки і банківську діяльність»).
Читайте також: Чотири міфи про закон про фінмоніторинг. Як буде насправді
Щодо письмової угоди
Національний банк також доповнив порядок укладення письмової угоди з банком у відповідності зі змінами у ст. 73 Закону України «Про банки і банківську діяльність».
Зокрема, відтепер обов’язковою умовою укладення будь-якої письмової угоди з банком є грошове зобов’язання. Мінімальна сума такого зобов’язання банку становитиме 1 тис. неоподатковуваних мінімумів доходів громадян, а для угоди з питань фінансового моніторингу – 25% від розрахункової суми штрафу, якщо розрахункова сума штрафу становитиме 2 млн грн і більше.
Письмова угода також має містити:
- інформацію про порушення законодавства в діяльності банку та/або здійснення ним ризикової діяльності та їх визнання банком;
- розрахункову суму штрафу для угод із питань фінансового моніторингу;
- заходи, які банк зобов’язується вжити, і строки їх виконання;
- суму грошового зобов'язання, яке банк зобов'язується сплатити, і строк сплати.
Також унормовано відповідальність у вигляді штрафу за невиконання банком вимог нормативно-правових актів Національного банку у сфері моніторингу ефективності персональних спеціальних економічних та інших обмежувальних заходів (санкцій).