Велика приватизація

Як засвідчив аналіз Звіту ФДМУ за 2019 рік, продаж об’єктів великої приватизації минулого року не відбувся, що позначилося на виконанні бюджету.

Мала приватизація

Від продажу об’єктів малої приватизації надійшло 660 млн грн (з урахуванням податків), а в додатку до Звіту зазначена сума 622 млн грн. Розбіжність становить 38 млн грн. Тож, у Звіті Фонду неможливо визначити достовірну суму надходжень від реалізації об’єктів малої приватизації.

За даними Державної казначейської служби України, у 2019 році такі надходження становили 550 млн грн.

На 250 об’єктів малої приватизації із 373 проданих ціну довелося знижувати. Як наслідок – дохід становив 220 млн грн за стартової ціни лотів 245 млн грн.

Читайте також: Мала приватизація: доходи від продаж зросли майже у 7 разів

Оренда держмайна

Від оренди державного майна у 2019 році перераховано до бюджету майже 1,56 млрд грн при плані 1,2 млрд грн.

Водночас Фонд не повною мірою контролював використання державного майна, переданого в оренду, виконання договорів оренди та відповідні надходження до держбюджету.

Заборгованість орендарів на кінець звітного року становила 174 млн грн, що на 32 млн грн більше за аналогічний показник 2018 року.

Управління корпоративними правами держави

Від управління корпоративними правами держави, яке здійснює Фонд, до держбюджету від сплати дивідендів надійшло 840 млн грн. Це майже 132% плану на рік, але вдвічі менше, ніж у 2018 році, коли бюджет отримав 1,65 млрд грн.

Аналіз засвідчив, що у Звіті Фонду некоректно викладено інформацію про кількість єдиних майнових комплексів держпідприємств, переданих в управління Фонду у зв’язку з планами приватизації. Фонд звітує про прийняття в управління 72 комплексів. Однак за розпорядженням уряду 25 комплексів мали бути передані у 2019-му, а 19 – у 2020 році.

Перспективи приватизації держмайна

За даними ФДМУ, Україна є країною, яка володіє одним з найбільших фондів державного майна — близько 3 тис. державних підприємств.

За минулий рік в Україні було отримано для приватизації 530 підприємств, тоді як за попередні 10 років — 93.

Як проводять приватизацію

Фонд держмайна створив спеціальний сайт privatization.gov.ua, який є свого роду онлайн-супермаркетом, в якому можуть здійснити покупку і фізичні особи. Він містить відомості про все майно, яке є у продажу і яке належить виключно ФДМУ.

Нагадаємо

  • У 2020 році уряд планував продати понад 300 об'єктів малої приватизації та 5 великих підприємств.
  • Фонд державного майна України в червні — серпні 2020 року провела 142 успішних аукціони щодо продажу об'єктів малої приватизації, які надали 1,3 млрд грн.
  • У січні п. р. було оприлюднено перелік об'єктів великої приватизації державної власності на 2020 рік. У списку 927 об'єктів, серед яких 44 пакета акцій, 208 суцільних майнових комплексів державних підприємств, 146 об'єктів незавершеного будівництва, 46 об'єктів соціально-культурного призначення і 483 позиції окремого майна.
  • 25 вересня набув чинності закон України №853-ІХ про внесення змін до законодавства про приватизацію державного та комунального майна. Закон передбачає тимчасову заборону на аукціони з продажу об'єктів великої приватизації на період карантину.

Читайте також: Велика приватизація. Закон і карантин призупинили аукціони