Причини скорочення ВВП
Скорочення внутрішнього попиту. Споживачі зменшили покупку товарів і послуг не першої необхідності, а підприємства відклали свої бізнес-проекти. В результаті — споживчі витрати домогосподарств скоротилися вперше з 2015 року (на 10,4% р/р).
Обсяги експорту товарів і послуг скоротилися на 9,0% р/р, втім значно меншими темпами, ніж імпорт.
Читайте також: Держстат: Економіка України у другому кварталі впав на 11,4%
Падіння інвестицій. Валове нагромадження основного капіталу зменшилось на 22,3% р/р.
Пізній старт збиральної компанії і гірша врожайність пшениці. НБУ оцінив вплив цього фактора в -0.9 в.п. Крім істотного просідання аграрного сектора, поглибився спад в промисловості, будівництві, IT, а також всіх секторах послуг.
Читайте також: Мінекономіки оцінило падіння ВВП у 2 кварталі в 11%
Прогноз на III квартал
У III кварталі 2020 очікується поступове відновлення економіки.
За даними НБУ, очікується не тільки пом'якшення умов карантину, а й посилення зовнішнього попиту і активізація внутрішнього споживання. Однак є ризик стримування економічної активності в разі збільшення захворюваності коронавірусом.
Очікування влади
Міністерство розвитку економіки, торгівлі і сільського господарства, як і уряд, утримують прогноз спаду ВВП в цьому році на рівні 4,8% та очікують його відновлення на 4,6% у наступному році.
НБУ очікує уповільнення спаду в третьому кварталі до 7,4%, в четвертому кварталі — до 3,8%. В цілому зниження ВВП за підсумками цього року прогнозується на рівні 6%. У 2021 році очікується зростання цього показника на 4%.
Читайте також: J.P. Morgan прогнозує падіння ВВП України на 4% за підсумками року