Згідно із прогнозом аналітиків, в 1 кварталі 2021 року інфляція в Україні ще прискориться — до 6,9%. Причинами стануть підвищення з 1 січня мінімальної заробітної плати до 6000 грн і відповідне заплановане зростання окладу 1 тарифного розряду до 2670 грн. Це автоматично підвищить зарплати в бюджетному секторі на 27% рік до року.

За оцінками експертів, економічне зростання в 2021 році складе 3,8% і буде супроводжуватися інфляцією попиту внаслідок відкладеного попиту економічних агентів.

«Інфляційний шок на початку 2021 може виявитися досить сильним, тому НБУ буде використовувати наявні інструменти монетарної політики для зниження інфляційного тиску. За нашими прогнозами, ключова ставка буде складати 7% в першій половині 2021 р. Після певної стабілізації інфляційних очікувань вона може знизитися до 6,5% у другій половині року», — йдеться в огляді Focus Ukraine.

Інфляційний бюджет

Як писав «Мінфін», 14 вересня уряд затвердив проект держбюджету на 2021 рік. Документ передбачає доходи держскарбниці в сумі 1071,1 млрд грн і дефіцит бюджету в розмірі 270,4 млрд грн. (6% ВВП).

«За нашими оцінками, прогноз номінального ВВП, на основі якого базується визначення доходів, є завищеним. Запланований значний дефіцит бюджету може стати істотним чинником прискорення інфляції і девальвації гривні», — пишуть аналітики.

Читайте також: НБУ доведеться викуповувати у 2021 році ОВДП на вторинному ринку і емітувати гривню. Відносини України з МВФ можуть ускладнитися — аналітики

Як змінювалася облікова ставка раніше

  • Цикл зниження облікової ставки розпочався в квітні 2019 року, коли регулятор знизив її з 18% до 17,5%. Після цього протягом минулого року Нацбанк переглядав її розмір ще кілька разів.
  • 11 червня правління Національного банку прийняло рішення знизити облікову ставку з 8% до 6% річних. Це найнижчий рівень облікової ставки в історії незалежної України.
  • 23 липня Нацбанк залишив ставку незмінною на рівні 6%.