Хто віддасть $731 млрд
Все ж таки, на мій погляд, немає нічого більш небезпечного, ніж нав'язливі ідеї за повної відсутності логіки і раціональності. Цього разу вразили відомий фанат комуністичних концепцій Берні Сандерс та два його демократичних колеги-сенатора Ед Меркі та Кіpстен Джіллібренд, що вчора внесли до Конгресу законопроект «Змусь мільярдерів заплатити».
Ідея нехитра, як у будь-якого лівого політика: відібрати у 467 американських мільярдерів 60% приросту капіталу, який буде зафіксований з 18 березня до 31 грудня 2020 року. На сьогоднішній день ця сума становить $ 731 млрд. Таким чином, скарбниця може поповнитися на $440 млрд. При цьому з голови Аmazon Джефа Безоса передбачається «злупити» $ 42,8 млрд, з засновника Tesla та SpaceX Ілона Маска — $27,5 млрд, а з основного акціонера Facebook Марка Цукерберга — $12,9 млрд.
Чому зараз для цього не найкращий час
На мій погляд, даний захід виглядає божевільним за рядом причин.
Цей захід передбачає введення ретроактивного платежу, тобто відноситься не до майбутніх, а до минулих доходів громадян. Інакше кажучи, безпосередньо порушує фундаментальну тезу про те, що у правовій державі закон не має зворотної сили.
По-друге, як і варто було очікувати від любителів експропріацій, датою обраний момент одного з найсильніших падінь ринку цього року. Товаришів сенаторів не цікавить, що з початку року до 18 березня трохи менше значної кількості мільярдів було тими ж бізнесменами втрачено. І якщо у 2021 році знову почнеться спад, то, звичайно, нічого їм компенсовано не буде.
Хто заплатить насправді
Однак, куди важливішими мені здаються інші обставини, що вказують на дрімучість ліваків, де б вони не жили і не діяли.
Очевидно, що зазначені багатії не мають такого кеша, на який претендують Сандерс і Ко. Весь зростання їх статку — це збільшення вартості акцій, якими вони володіють. Інакше кажучи, пропонується продати, наприклад, п'яту частину частки Безоса у Amazon — і немає сумніву, що акції підуть донизу на такому розпродажі, що доведе експропріаційні побори до 70%, а то й до 90% від заробленого за ці місяці.
Читайте також: Коли настане час купувати акції Tesla
Також потрібно віддавати собі звіт, що у США значна частина активів страхових і пенсійних фондів вкладена в акції — і якщо розпродаж призведе до падіння їх вартості, то політики позбавлять своїх виборців в рази більших накопичень, ніж урвуть у бізнесменів. Підтримуючи безкоштовну медицину для жебраків, вони підірвуть страхову, якою користується середній клас, що працює, і знищать трильйони доларів пенсійних накопичень.
Податки чи прогрес
Нарешті Сандерс з товаришами не хочуть бачити найочевиднішого: компанії, засновників яких вони хочуть обібрати, зовсім не є тими експлуататорами, яких в них бачать ці соціалісти, що прийшли з XIX століття. Facebook та Google взагалі надають свої базові послуги безкоштовно; Microsoft став найважливішим фактором зміцнення позицій американської економіки в світі;
Tesla знаходиться на передньому краї боротьби за вирішення екологічних проблем. Всі ці компанії не успадковані їх власниками, а створені ними з нуля. Демотивувавши технологічне підприємництво, ці «борці за справедливість» готові знищити прогрес в ім'я подачок тим, хто роками комфортно почуває себе, не працюючи ані дня.
Читайте також: Держава, яка скасує податок на доходи, отримає джокер у новій економіці
Ймовірно, звичайно, що законопроект не пройде навіть перших обговорень — але сам факт, що втрата розуму досягає в правлячих колах головної країни вільного світу таких масштабів, говорить про зростаючі приводи для занепокоєння за долю тієї частини світу, яку соціалісти поки ще не встигли перетворити на економічну пустелю.