Думки банкірів
«Незважаючи на невелике прискорення інфляції до 2,4% в червні, вона досі залишається нижче цільового діапазону НБУ (4-6%). Це залишає можливість для подальшого пом'якшення монетарної політики, хоча й набагато більш обережними темпами, ніж у першому півріччі 2020 року», – зазначила виконавчий директор Незалежної асоціації банків України (НАБУ) Олена Коробкова.
Вона додала, що швидке скорочення облікової ставки, наприклад, на 2 п. п. за один перегляд залишилося в минулому. За її оцінками, в липні показник буде знижуватися в межах 1 п. п. з нинішніх 6% річних.
Читайте також: Петрашко: Потрібно далі знижувати облікову ставку
«Враховуючи монетарну політику, яку проводить Національний банк, можна очікувати подальшого незначного зниження облікової ставки на 0,5-1 п. п.», – вважає CFO Укрексімбанку Сергій Єрмаков.
На думку начальника аналітичного відділу Альфа-Банку Олексія Блінова, незважаючи на деяке прискорення, фактична інфляція в червні (2,4%) була вдвічі нижче квітневого прогнозу НБУ (4,8%), так і цільового діапазону регулятора (4-6%).
Читайте також: Зміна монетарної політики і зростання темпів емісії прискорять інфляцію — аналітики
«У липні-серпні інфляція буде підтримуватися стабільною, близькою до червневого значення. Ситуація, що склалася, залишає для НБУ можливість далі знижувати облікову ставку, проте вже значно меншими темпами, ніж це відбувалося останні пів року», – зазначив він.
Експерт наголосив, що інфляційні ризики на 12-місячному горизонті також наростають, Вони пов'язані з невизначеністю щодо фінансування великого дефіциту держбюджету в 2020 році, так і з низкою озвучених проінфляційних ініціатив, наприклад, про підвищення мінімальної заробітної плати одразу на 38% до її нинішнього рівня.
Читайте також: Хто заплатить за зростання мінімалки на 37%
«Ми бачимо можливість зниження облікової ставки на засіданні 23 липня до 5-5,5% річних», – резюмував Млинців.
Також він запропонував НБУ переглянути мінімальний крок руху облікової ставки з 0,5 п. п. до 0,25 п. п. Це дозволить підвищити точність калібрування рішень монетарної політики.
«У цьому контексті найдоцільнішим нам видається встановлення облікової ставки на рівні 5,25% річних у межах найближчого перегляду. За нашими оцінками, така ставка буде відповідати злегка негативній реальній ставці в межах 1%, що стане першим випадком негативної реальної ставки з квітня 2017 року», – додав він.
Блінов зазначив, що, враховуючи ризики подальшого прискорення інфляції, зниження облікової ставки у липні цілком може стати останнім цього року.
Читайте також: НБУ у вересні знизить облікову ставку з нинішніх 6% до 5,5% — прогноз ICU
«Ми очікуємо, що в липні НБУ знизить облікову ставку на 0,5 п. п. — до 5,5% з урахуванням двох основних чинників. По-перше, рівень інфляції у червні помітно нижче цільового діапазону, а по-друге, для підтвердження прихильності НБУ до подальшого пом'якшення монетарної політики після зміни його голови», – вважає директор департаменту стратегії Кредобанку Роман Лепак.
Лепак додав, що в разі ослаблення гривні до рівня, закладеного в бюджетних макропараметрах (29,5 грн/$1), інфляція може швидко повернутися в межі цільового діапазону НБУ 5% ± 1 п. п.
За його словами, переважання задекларованого НБУ нейтрального рівня облікової ставки (7% річних) над нинішнім (6% річних) також буде перешкоджати її подальшому швидкому зниженню.
«Якщо слідувати логіці НБУ, яку він демонстрував останні кілька років інфляційного таргетування, і враховуючи рівень інфляції за червень, можна припустити: НБУ незначно знизить облікову ставку на 0,5 п. п. — до 5,5% річних», – зазначив головний економіст Креді Агріколь Банку Олександр Печерицин.
Раніше повідомлялося
- Правління НБУ ухвалило рішення знизити облікову ставку з 8% до 6% річних з 12 червня 2020 року. Це найнижчий рівень облікової ставки за всю історію незалежної України.
- Аналітики агентства J. P. Morgan у зв'язку з відставкою глави НБУ Якова Смолія переглянули прогноз про зниження облікової ставки НБУ в 3 кварталі 2020 року. Раніше аналітики прогнозували зниження до 5%, тепер припускають, що вона збережеться на рівні 6%.
- У червні 2020 року споживча інфляція в річному вимірі прискорилася до 2,4% (з 1,7% у травні). У місячному вимірі ціни зросли на 0,2%.
- У травні 2020 року споживчі ціни порівняно з квітнем зросли на 0,3%, в річному вимірі (до травня 2019 року) інфляція сповільнилася до 1,7%.