Смолій про політичний тиск

За словами Смолія, говорячи про політичний тиск на центробанк, він мав на увазі рекомендований профільним комітетом проєкт постанови про оцінку діяльності голови НБУ, судові позови і рішення, а також подання від 64 депутатів до Конституційного суду щодо відповідності Конституції банківського закону, необхідного для співпраці з МВФ.

Читайте також: Депутати хочуть змінити голову НБУ: хто прийде після Смолія

«Таким чином народні депутати хочуть зірвати співпрацю з МВФ — тільки затвердження цього закону було маяком нашої поточної програми (...), — а також хочуть „допомогти“ в боротьбі за Приватбанк», – зазначив Смолій.

Ще одним елементом тиску він назвав часту публічну критику центробанку з боку Ради НБУ і спроби голови Ради Богдана Данилишина дискредитувати правління НБУ.

Читайте також: Рада НБУ оцінила діяльність регулятора і дала рекомендації

Він також нагадав про безпідставну, на думку НБУ, відмову вносити до порядку денного засідання Ради НБУ 30 червня продовження повноважень голови правління Нацбанку Олега Чурія, каденція якого закінчується 10 липня.

«За того тиску, в якому ми живемо вже більше року, коли на біле кажуть чорне, коли низька інфляція – це катастрофа для України, неможливо далі робити речі, які ми робимо», – резюмував голова НБУ.

Як Нацбанк бачить подальшу роботу

Рожкова зазначила, що правління НБУ прагне до відкритого та ефективного діалогу з урядом, оскільки тільки у співпраці НБУ бачить можливість забезпечити подальший розвиток країни.

«Правління залишається на своїх посадах на термін каденції, і я не думаю, що тут one-man show, рішення приймаються колегіально. Тому (...) зміна політики або зміна курсу при цій команді будуть неможливими», – заявив Яків Смолій.

Читайте також: Відставка голови НБУ. Хто замінить Смолія і що буде з економікою

Голова НБУ вважає, що МВФ і стейкхолдери, які працювали з розміщення євробондів, не повинні орієнтуватися на персоналії".

Нагадаємо

  • Президент Володимир Зеленський провів консультації з керівництвом Національного банку та учасниками ринку щодо кандидатури нового голови НБУ. Зеленський ще раз зазначив, що необхідно зберегти незалежність центрального банку.
  • Крім того, на зустрічі обговорили можливі кандидатури нового голови НБУ.
  • 1 липня 2020 року Смолій написав і подав президенту заяву про звільнення у зв'язку з відставкою за власним бажанням через «систематичний політичний тиск».
  • 2 липня президент прийняв відставку. Підтримав відставку і профільний комітет Ради. Голосування за нового голову НБУ відбудеться сьогодні, 3 липня.