«Неймовірна десятка»: Хто бере участь в огляді

Карантин змусив банки ударними темпами освоювати цифровий бізнес, а їх клієнтів — користуватися послугами онлайн. Сьогодні у віддаленому режимі вже можна зробити більшу частину базових операцій: оформити кредит, відкрити депозит, зробити грошовий переказ або оплатити послуги. Принаймні, всі ці опції є в інтернет-банкінгах 10 банків, які потрапили в дослідження «Мінфіну»: Альфа-Банк, ПУМБ, Ідея Банк, Форвард Банк, Приватбанк, Укрсиббанк, Ощадбанк, Таскомбанк, Креді Агріколь Банк та ОТП.

Обираючи банки для огляду, ми спиралися на кілька критеріїв. Кожна з перерахованих фінустанов працює з роздрібом, і кожен банк – «важковаговик» у своїй категорії. Наприклад, Приватбанк та Ощадбанк — найактивніше працюють з роздрібом серед держбанків.

ОТП, Креді Агріколь, Укрсиббанк, Форвард Банк, Ідея Банк та Альфа-Банк – «дочки» іноземних банків, які займають вагому частку на цьому ринку.

А ПУМБ і Таскомбанк – одні з найбільших банків з українським приватним капіталом.

При написанні огляду «Мінфін» дивився тільки на веб-версії банкінгів. Мобільні додатки – тема для окремої розмови. Адже навіть усередині одного банку функціонал веб-банкінгу та його версії для смартфона може сильно відрізнятися. Наприклад, Альфа-Банк дозволяє обмінювати валюту онлайн в смартфоні, але у веб-версії ця опція відсутня. Або інший приклад: у мобільному додатку банку можна знайти чат-онлайн зі службою підтримки, а у веб-версії – такого немає.

Читайте також: Як працювати банкам в умовах карантину та транспортного колапсу. Поради НБУ

Що можна робити онлайн

Веб-банкінги обраних нами фінустанов фактично повністю покривають базові потреби клієнтів з управління рахунком і включають найпопулярніші банківські послуги. Вони дозволяють робити перекази з картки на картку за номером або за реквізитами, платити за комуналку, інтернет, мобільні послуги, управляти лімітами на зняття, блокувати/розблокувати карти і відкривати депозити.

Депозити

До питання депозитів банки ставляться з особливим ентузіазмом, оскільки оформлення вкладів онлайн дозволяє їм економити на залученні клієнтів. Деякі фінустанови, як ОТП Банк, Таскомбанк, ПУМБ, Ощадбанк, Форвард, Альфа-Банк, Креді Агріколь та ряд інших, навіть пропонують додатковий відсоток до базової ставки за відкриття депозиту онлайн. Бонус зазвичай коливається від 0,25% до 1% річних.

Щоправда, є деякі обмеження. Наприклад, Креді Агріколь дозволяє віддалено відкрити тільки один вид вкладу — «Накопичувальний». Якщо вам сподобається інший вклад, доведеться йти до відділення.

Тестування сервісу Альфа-Банку показало, що для оформлення депозиту через веб-банкінг клієнт повинен мати дебетову або зарплатну картку або поточний рахунок в банку. Тобто, якщо у вас оформлена тільки кредитка (неважливо, чи є на ній свої гроші чи ні), відкрити депозит віддалено не вийде.

Кредити

Формально банки стверджують, що оформити кредит можна і через веб-банкінг.

Але є один суттєвий нюанс: якщо клієнт хоче отримати кеш-кредит, то у веб-версії більшості банків він, в кращому випадку, може заповнити заявку онлайн і дізнатися попереднє рішення кредитора. Але щоб отримати остаточне рішення, підписати документи і, власне, гроші, все одно доведеться топати до відділення.

Виняток — Альфа-Банк, який пообіцяв надіслати додому документи і гроші кур'єром. Але навіть у такій схемі відчуття «віддаленості» трохи розмивається.

Деякі банки вирішили зовсім припинити видачу кеш-кредитів під час карантину. Про це нам, наприклад, повідомили в Укрсиббанку. 

З кредитними лімітами теж є труднощі. Збільшити або отримати кредитний ліміт через веб-банкінг вийшло тільки в Приватбанку. В інших такої функції не знайшлося і співробітники просили звернутися до відділення. А в Альфа-Банку розповіли, що керувати кредитним лімітом можна в мобільному додатку.

Рейтинг кращих кредитів під 0% від МФО

Перекази

Шаблони для переказів можна створити у всіх веб-банкінгах обраних нами фінустанов.

З договірним списанням з рахунку ситуація складніша. Ця функція передбачає, що в певну дату у клієнта з рахунку буде автоматично списуватися заздалегідь обговорена сума на оплату послуг або просто грошовий переказ. Це може бути благодійність, регулярне поповнення мобільного тощо.

Така функція знайшлася у веб-банкінгах Креді Агріколь, ОТП, Ощадбанку, Приватбанку, ПУМБу та Укрсиббанку.

Базові операції за картками

Банк

Грошові перекази (карта на карту, за реквізитами)

Оплата послуг (комуналка, інтернет, мобільний)

Відкриття депозиту

Отримання кредиту готівкою

Керування картами (зміна ліміту, блокування тощо)

Встановлення договірного списання

Альфа-Банк

+

+

+*

+

+

-

Ідея Банк

+

+

+

-

+

-

Креді Агріколь

+

+

+*

-

+

+

ОТП

+

+

+

-

+

+

Ощадбанк

+

+

+

-

+

+

Приватбанк

+

+

+

-

+

+

ПУМБ

+

+

+

-

+

+

Таскомбанк

+

+

+

-

+

-

Укрсиббанк

+

+

+

-

+

+

Форвард

+

+

+

+

+

-

* В Альфа-Банку для відкриття депозиту через веб-банкінг знадобиться відкрити дебетну або зарплатну картку або поточний рахунок. У Креді Агріколь Банку можна відкрити тільки «Накопичувальний» депозит.

Читайте також: Прогрес не для всіх. Що заважає банкам приймати клієнтів по відео

І багато інших корисних речей

Обмін валюти в інтернет-банкінгу можна здійснювати в Приватбанку, Укрсиббанку, ОТП, Ощадбанку, Таскомбанку та Креді Агріколь. Правда, для цього знадобляться відкриті валютні рахунки або валютні карти.

В інтернет-банкінгах Привату і Альфа-Банку клієнти можуть купити страховку для подорожей за кордон або страхування каско. Приватбанк також дозволяє придбати квитки на літак або поїзд, а в Альфа-Банку всередині веб-банкінгу є посилання на окремий сайт, де можна придбати квитки.

Ще одна дрібниця, але дуже зручна – графіки з витратами за рахунками. Звичайну виписку зі списком операцій можна отримати скрізь, а от перетворити цю виписку в графіки за категоріями витрат – в Ощадбанку, Приватбанку, ПУМБі та Укрсиббанку.

Інша корисна функція – квитанція за проведеною операцією. Наприклад, клієнт оплатив комунальні послуги і відразу хоче отримати квитанцію. Таке можна зробити у веб-банкінгах Ощадбанку, Приватбанку, ПУМБі, Таскомбанку, Креді Агріколь та Форварду. Правда, формат може відрізнятися. Приватбанк, наприклад, видає в такому випадку чек POS-терміналу, а Форвард Банк — квитанцію без печатки. Щоб її поставити, доведеться йти до відділення.

В Альфа-Банку співробітники підтримки повідомили, що довідку можна отримати у мобільному додатку, але ця послуга коштуватиме 150 грн.

Ще одна цікава фішка – сервіси планування особистого бюджету. Вона дозволяє клієнту встановлювати бажані фінансові цілі і стежити, чи наближається він до них або навпаки. Така функція є в Альфа-Банку і Укрсиббанку.

Тим, хто не любить спілкуватися по телефону, може знадобитися чат зі службою підтримки інтернет-банкінгу. Про це подбали Приватбанк, Креді Агріколь, ОТП, Ідея Банк, Ощадбанк, Таскомбанк.

В Альфа-Банку, наприклад, є онлайн-чат на сайті банку, куди може звернутися будь-хто. Мінус такого підходу в тому, що отримати відповідь у такому чаті можна тільки на загальне питання. але якщо потрібно дізнатися щось за своїм рахунком, доведеться перейти або в мобільний банкінг, де є вбудований чат, або ідентифікувати себе.

Для чатів, вбудованих в інтернет-банкінг, додаткової ідентифікації не потрібно.

Додаткові функції веб-банкінгів

Банк

Купівля страховки

Купівля квитків авіа і ж/д

Виписки з графіками

Квитанція

Планування особистого бюджету

Онлайн чат

Купівля/Продаж валюти

Альфа-Банк

+

-

-

-

+

-

-

Ідея Банк

-

-

-

-

-

-

-

Креді Агріколь

-

-

-

+

-

-

+

ОТП

-

-

-

-

-

-

+

Ощадбанк

-

-

+

+

-

-

+

Приватбанк

+

+

+

+

-

+

+

ПУМБ

-

-

+

+

-

+

-

Таскомбанк

-

-

-

+

-

-

+

Укрсиббанк

-

-

+

-

+

+

+

Форвард

-

-

-

+

-

-

-

Олексій Рябуха

Найближчим часом «Мінфін» представить читачам свій новий проект — каталог інтернет-банкінгів. В ньому ми зібрали всі найпопулярніші онлайн-сервіси, якими користуються банківські клієнти, і порівняли їх вартість у різних установах.

Сподіваємося, наш каталог допоможе нашим користувачам обрати оптимальний інтернет-банкінг.