За його словами, 7 травня під час онлайн-зустрічі з представниками МВФ, українській стороні була дана відповідь, що без ухвалення Верховною Радою, так званого «антиколомойського» законопроєкту, перемовини щодо траншів з Фондом неможливі.
Перемовини з МВФ
«На сьогоднішній момент ми продовжуємо з МВФ перемовини щодо отримання програми кредитної підтримки для України», — заявив міністр, відповідаючи напитання щодо зміни МВФ програми кредитування.
7 травня ЗМІ облетіла новина, що МВФ вирішив змінити програму співробітництва з Україною. В рамках нового формату stand by наша країна отримає менше грошей і розраховано співробітництво на коротший термін.
Читайте також: Два сценарії для України: кредит МВФ або запуск друкарського верстата
Марченко зазначив, що на сьогодні є ризик, що програма буде stand by.
«Щодо програми, вчора (7 травня -ред.) вийшов огляд МВФ щодо програми структурних реформ, в якому сказано, що через погіршення ситуації в світі, для всіх країн світу вони не розглядають можливості програми структурних реформ. МВФ пропонує Україні так звану програму stand by», — пояснив міністр.
За словами очільника Мінфіну, різниця в тому, що програма stand by більш коротка — на 1,5 роки. Сума коштів на 2020-2021 рік залишається незмінною в розмірі до $5 мільярдів.
Голова Нацбанку Яків Смолій також підтвердив, що за програмою stand by Україна отримає такі ж кошти, які отримала б за програмою розширеного фінансування – близько $5 млрд.
«Також завдяки співпраці з МВФ Україна може розраховувати на пов’язане фінансування від інших донорів. Це і Світовий Банк, і Європейська комісія, і допомога урядів Канади та Японії», — зазначив Смолій.
Читайте також: Фінал вже близько. Кабмін планує завершити переговори з МВФ наступного тижня
Що відомо про stand by
В антикризових умовах або для запобігання негативних наслідків кризи у Фонду є інші програми. Одна з них – лінії standby. Це більш короткі, більш сфокусовані на антикризових заходах програми. Кошти за них отримати легше. Кошти можуть бути також спрямовані до бюджету для часткового покриття дефіциту. Умов отримання фінансування за ним менше.
Читайте також: Stand by замість EFF. Чому МВФ передумав
Такі програми не спрямовані на структурні реформи. Вони спрямовані на початковому етапі на допомогу країнам у фінансуванні витрат на медицину, на формулювання адекватної кризи монетарної і фіскальної політики, на збереження фінансової стабільності, а потім — на допомогу до повернення зниження бюджетного дефіциту і будуть сфокусовані на виході економік з кризи.
МВФ, борги, ОВДП і рефінансу: що може підірвати курс
Нагадаємо
- Україна вела переговори про отримання нової програми МВФ загальним обсягом близько $8 млрд у межах програми розширеного фінансування EFF.
- Мінфін очікував, що до кінця 2020 року МВФ перерахує Україні два транші на загальну суму $3,5 млрд у межах нової кредитної програми EFF. Про це повідомив міністр фінансів Сергій Марченко.
- Для отримання першого траншу за цією програмою Україні залишилося виконати останню вимогу — прийняти «антиколомойський закон». Верховна Рада може розглянути його в другому читанні 13 травня.
Читайте також: Дефолту не буде навіть без співпраці з МВФ — міністр фінансів