На думку Наймана, зниження облікової ставки НБУ з 10% до 8% не призведе до зниження ставок за кредитами. «Облікова ставка НБУ в першу чергу спрямована на зниження дохідності за депозитними сертифікатами для комерційних банків (їх прибутковість впала з 8% до 6%)», — пояснив він.

Зараз, розповів Найман, банки тримають у депозитних сертифікатах понад 136 млрд грн, хоча в 2018-2019 роках розміщували в них близько 50-60 млрд грн. «Тобто 70-80 млрд грн банки зможуть направити на купывлю короткострокових ОВДП, адже за необхідності вони можуть рефінансуватися в НБУ під 10% річних», — вважає експерт.

Таким чином, зниження облікової ставки має допомогти Мінфіну профінансувати дефіцит держбюджету.

З розміщенням ОВДП проблеми

З фінансуванням бюджету є серйозні проблеми. У березні план по наповненню доходної частини держскарбниці не виконали на 10,4% — зібрали лише 87,8 млрд грн.

У квітні недовиконання по доходах може бути ще серйозніше. Адже карантин буде діяти весь місяць, а не половину, як у березні.

Навесні цього року Міністерство фінансів чотири рази оголошувало про проведення аукціонів за розміщення гривневих ОВДП, однак скасовувало їх.

Між тим, в найближчі 2 місяці Мінфіну знадобляться значні кошти у гривні та доларі.

У травні і червні потрібно погасити 29 млрд грн гривневих ОВДП. Також передбачаються значні виплати за валютним держборгом — сумарно $3,2 млрд ($1,9 млрд в травні і $1,3 млрд у червні).

Читайте також: Коли НБУ знову запустить друкарський верстат

Крім того, в останні місяці нерезиденти почали продавати ОВДП. За березень їх портфель скоротився на 7,6 млрд грн, а в квітні — ще на 7,39 млрд. На 24 квітня він становив 113,6 млрд грн.