Що зараз впливає на ціни
У березні спостерігалося зростання роздрібних цін на деякі продовольчі товари, які експортуються. Це пов'язано з тим, що гривня значно ослабла, і експортерам стало вигідніше експортувати товари на зовнішні ринки.
Спостерігалося також зростання цін на продукти харчування (4,2%), особливо овочі «борщового набору» (15,6%), борошно і крупи (12,1%). Найбільше зростання цін було зафіксовано на продукти ажіотажного попиту, пов'язаного з пандемією: гречку (21%), лимони та імбир (39%).
Читайте також: Кабмін відновлює регулювання цін на соціальні продукти
Водночас, як зазначають аналітики, ефект від девальвації гривні буде відображений в цінах на товари, що імпортуються, з відставанням у місяць.
Частково це може бути компенсовано зниженням цін на газ і паливо через значне падіння світових цін на енергоносії. Але цей ефект ми побачимо скоріше всього наприкінці весни, кажуть у Focus Ukraine.
Читайте також: Регулятор пояснив, чому інфляція уповільнилася у березні
Чому інфляційний тиск може посилитися
У середньостроковому періоді інфляційний тиск, імовірно, посилиться. Серед причин:
- девальвація гривні;
- реалізація відкладеного споживчого попиту на тлі поступового ослаблення карантинних обмежень;
- накопичення дефіциту за деякими категоріями товарів через падіння обсягів внутрішнього і світового виробництва, логістичних проблем.
Читайте також: Ціни на продукти завмерли: чи надовго?
На думку аналітиків, проблема може посилитися в разі істотного зниження врожаю через несприятливі погодні умови.
Прогноз аналітиків
У базовому сценарії аналітики Focus Ukraine очікують прискорення інфляції до 10,5% р/р у грудні 2020 року (5,9% р/р у середньому в 2020 р.).
Нагадаємо, у березні споживча інфляція в річному вимірі сповільнилася до 2,3% (з 2,4% у лютому). У місячному вимірі ціни зросли на 0,8%.
Читайте також: Світові ціни на продукти харчування падають. Причина — коронавірус
Оновлений макропрогноз уряду
- 3 квітня Кабінет міністрів погіршив прогноз по інфляції та ВВП в раніше опублікованому макроекономічному прогнозі на 2020 рік.
- У Кабміні очікують падіння ВВП на 4,8% і номінальний ВВП на рівні 3 трлн 985 млрд грн.
- Інфляція на кінець року (грудень до грудня) — 11,6% (раніше 5,6%).