За даними майданчики Kraken (США, Сан-Франциско), з початку пандемії кількість нових реєстрацій на біржі зросла на 83%. На біржі вважають, що це відбувається не тому, що люди в карантині реєструються через нудьгу чи з цікавості, а внаслідок падіння довіри до фіатних грошей і підконтрольних державам фінансових систем.
«Уряди західних країн борються з COVID-19, ізолюючи цілі міста і нації. Тому люди відчувають гостру необхідність вибратися з централізованої фінансової системи. Вони не можуть організувати страйк на вулиці, тому протестують з допомогою біткоіна», — прокоментував ситуацію фахівець зі стратегічного розвитку Kraken П'єр Рошар.
За даними аналітичного сервісу Glassnode, число гаманців, в яких зберігається не менше одного біткоіна (фактично близько $7 тис), досягло рекордних 800 тисяч.
Читайте також:П'ять способів придбати (продати) биткоин
Збій у допомогу
У всьому світі мережа і сервера відчувають перевантаження – люди залишилися вдома. Часом це призводить до того, що інтернет-платформи, в тому числі і криптобіржі, починають давати збої. Імовірно в результаті перевантаження 5 березня стався збій на біржі Coinbase, в результаті якого вартість біткоіна впала до $0,18!
Про це повідомив користувач біржі у своєму Twitter-акаунті. Можна тільки уявити, які нервові миті пережили власники кріптовалюти. Система показувала, що за такою мізерною ціною було продано понад 42 тис. біткоінів.
Потенційно на такому стрибку котирувань можна було сколотити статок, але… Торговці відразу ж засумнівалися в тому, чи були ці угоди укладені насправді. Та й у достовірності самого повідомлення теж.
Щоб отримувати гарантований дохід і не турбуватися в кризу, скористайтесь депозитними каталогом на «Мінфіні»!
Вірусний креатив
Епідемія COVID-19 не тільки випробовує мережі на міцність, але і підштовхує криптоспільноту до неоднозначного креативу. Група розробників створила криптовалюту CoronaCoin, курс якої залежить від кількості хворих і загиблих в світі.
Загальна кількість токенів CoronaCoin прив'язана до числености населення Землі. Монети видаляються з системи кожні 48 годин по мірі оновлення даних про кількість жертв вірусу. Поки що нова криптовалюта торгується на двох майданчиках: Saturn Network і ForkDelta.
Ініціатива схожа швидше на хайп, спробу зіграти на карантинному ажіотажі та потоці новин про перебіг пандемії. Навряд чи це спроба створити серйозний криптоактив. У будь-якому випадку «вірусна» монета поки що не відрізняється великою кількістю інвесторів.
Позолотити біткойн
Що ж стосується еталонної монети — біткоіна, то минулого тижня його ціна перевищила позначку в $7 тис, що вселило оптимізм в торговців. В цілому капіталізація ринку криптовалют зросла до $189 млрд.
Учасники ринку прогнозують подальше зростання вартості біткоіна. На найближчий тиждень прогнози аналітиків дають коридор в межах $6,8-7,3 тис. за 1 біткоін.
Читайте також: Ціна біткоіна перевищила $10 тисяч вперше з жовтня
Головний аргумент на користь зростання –дії центробанків США і ЄС по накачуванню економік нічим не підкріпленими грошима. Експерти вказують на ризик знецінення долара і євро. Розрахунок на те, що це повинно підвищувати цінність кріптовалюти, адже вона не регулюється центральними банками.
З цим же пов'язані і надії на те, що крипта зарекомендує себе як безпечний актив для інвесторів на випадок потрясінь.
Цього ж поки що не відбувається. Навпаки, підтверджуються підозри, що ціна криптоактивів корелює з цінами на традиційних ринках набагато сильніше, ніж це було прийнято вважати раніше.
Спровокований пандемією коронавірусу спад у світовій економіці, а також обвали на світових фінансових і фондових ринках забезпечили за словами західних аналітиків «розгром кріптовалюти». За підсумками першого кварталу 2020 року ціна біткоіна впала на 10%. Це загострило інтригу з приводу того, чи здатна криптовалюта впоратися із завданням альтернативної «тихої гавані».
У будь-якому випадку, біткоін «просів» не так сильно, як, скажімо фондові ринки. За перший квартал 2020 року індекс Nikkei 225 впав на 20%, FTSE на 14%, а S&P 500 – на 18%. Як бачимо, 10% падіння вартості крипти – не найгірший результат.
Правда, в умовах ідеального шторму багато прихильників крипти розраховували на зростання її вартості. У цьому випадку біткоін повів би себе так, як веде себе золото в неспокійні часи. Золото ж продовжує виконувати свою роль безпечного активу. І цьому сприяють як згадані вже безпрецедентні монетарні заходи США і ЄС, так і скорочення видобутку жовтого металу у зв'язку з епідемією.
Період напіврозпаду
Березень 2020 року виявився нервовим місяцем для інвесторів, а також одним з гірших місяців за всю історію кріптовалюти. Інвестори тікали з ризикових активів, в число яких потрапила і криптовалюта. Тим самим вони показали, що біткоін для них поки що далекий від статусу «тихої гавані».
Для інвесторів швидше було типовим позбавлятися від криптоактивов за все ще високою ціною для отримання живих грошей та покриття збитків за іншими напрямами. Тільки за березень біткойн втратив близько 25% вартості, ціна однієї монети опустилася нижче $6,5 тис.
Тим не менш, у криптовалюти є всі шанси зовсім скоро відіграти втрати. Вся справа в прийдешньому «халвингу» — моменті, коли розмір винагороди майнер за додавання нового блоку в блокчейн буде зменшено в два рази.
Ця процедура закладена на програмному рівні і відбувається в мережі біткоіна через кожні 210 тисяч блоків (приблизно раз у 4 роки) – до моменту, коли буде видобуто 21 млн монет і емісія буде закінчена. «Халвинг» вже відбувався двічі: у листопаді 2012 і в липні 2016 року.
При поточної швидкості видобутку блоків черговий халвинг очікується на початку травня. У 2016 році процедура забезпечила високу активність ринку і зростання котирувань. Аналогічний сценарій очікується і зараз.
«Хоча недавній спад став наслідком глобальної події, пов'язаної з «чорним лебедем», ми вважаємо, що це короткострокові перешкоди для цифрових активів, — говорить Метью Дібб, співзасновник та головний операційний директор компанії Stack, — Халфинг біткоінів в травні стане ще одним каталізатором зростання».
Чому це так важливо
Халвинг важливий тому, що регулює емісію кріптовалюти і стримує її інфляцію. Напередодні першого халвинга, що відбувся в 2012 році, творець криптовалюти Ethereum Віталій Бутерин пояснював важливість цієї процедури тим, що вона наближає біткоін за своїми характеристиками до золота: «Запаси золота у світі обмежені, і з кожним здобутим грамом добувати золото стає все важче і важче». У разі кріптовалюти халвинг забезпечує той же принцип, коли складність розрахунків для створення блоку, а отже і вартість обладнання та енерговитрат зростає, а винагорода за блок — падає.
В німецькому банку Bayerische Landesbank також прийшли до висновку, що майбутній халвинг дозволить биткоину наблизитися до золота за таким показником, як відношення запасів до приросту. У золота цей показник дорівнює 58, а у біткоіна у травні зросте з 28,5 до 53. За підрахунками банку теоретично це зробить можливою ціну монети на рівні $90 тис. за одиницю.
Протягом першого халвинга ціна могла злетіти з $11 до $1100 за монету, а протягом другого, з $230 до $20 тис. Втім, не менш різко монета могла і падати в ціні. Такі ситуації завжди вкрай цікаві для спекулятивних торгів, адже у разі успіху дозволяють заробити прибуток, що вимірюється тисячами відсотків.
При цьому аналітики американської компанії Strix Leviathan вказують на те, що сам факт халвингу підігріває інтерес до криптовалюти, дає привід для підвищення медіа-активності і змушує багатьох притримати криптовалюту до встановлення нових цін. А це чинники на користь підвищення попиту і, як наслідок - котирувань.
Юрій Гусєв