Документ передбачає наступне: у разі невиконання зобов'язань за кредитним договором у період з 1 березня по 30 квітня цього року позичальник звільняється від відповідальності перед кредитором. Це правило поширюється на всі обов'язкові платежі, які позичальник не провів у зазначений період.
У свою чергу, кредитор не зможе нараховувати і стягувати штрафні санкції за неакуратне обслуговування споживчого кредиту в березні-квітні цього року.
Також закон забороняє кредитору застосовувати інші види покарань. Зокрема, збільшувати процентну ставку за користування кредитом, якщо позичальник не обслуговував кредит у зазначений період. Виняток становлять випадки, коли в кредитному договорі відпочатку була прописана плаваюча ставка.
Читайте також: Рада скасувала ЄСВ для ФОПів. Обов’язкове введення РРО відтермінували
Ці правила крім споживчих кредитів поширюються також на:
- договори, які укладаються на строк до одного місяця, овердрафти;
- договори позики, які не передбачають сплати відсотків або будь-яких інших платежів за користування наданими за такими договорами грошовими коштами;
- кредитні договори, метою яких є надання споживачеві права здійснювати операції з фінансовими інструментами, якщо такі операції здійснюються за участю або при посередництві кредитодавця або іншого професійного учасника ринку цінних паперів;
- кредити за договорами, укладеними в результаті мирової угоди, затвердженої судом;
- кредити, залучені в межах державних або місцевих програм;
- несанкціонований овердрафт
- кредитні договори з розміром кредиту до однієї мінімальної заробітної плати;
- кредити ломбардів, коли застава передається їм на збереження (якщо зобов'язання споживача обмежуються вартістю предмета застави).
Доповнено
В НБУ вважають, що підопічні не постраждають в результаті прийняття закону.
«Дякую Верховній Раді (це була пропозиція НБУ — ред.) що проголосували. В сьогоднішній ситуації не допустимо застосування штрафів та пені або інших механізмів, які погіршують становище позичальника. Ніякого впливу на доходи банків це не зробить, а навпаки допоможе позичальникам швидше відновитися і відновити свою платоспроможність», — заявила перший заступник голови НБУ Катерина Рожкова.
Що радять юристи
Позичальникам слід звернути увагу на наступні моменти:
- на період карантину відміняються тільки пеня і штрафи;
- від сплати відсотків по кредиту позичальники не звільняються — їх доведеться сплатити рано чи пізно;
- не вносячи своєчасно оплату, позичальники ризикують зіпсувати свою кредитну історію;
- перерахунок пені буде відновлений після 30.04.2020 — і про це варто пам'ятати.
«Якщо виникне прострочення, воно потім не зникне. Нівелюються тільки штрафи та пені. Тому кредитори будуть, скоріш за все, передавати інформацію про наявність прострочення. Відповідно, це буде відбиватися в кредитній історії позичальника», — припускає директор з розвитку бізнесу Міжнародного бюро кредитних історій Андрій Камінський.