Про те, як довго НБУ зможе утримувати гривню від подальшого знецінення, на своїй сторінці у фейсбук розповів керуючий партнер інвестиційної компанії Capital Times Ерік Найман.
Резерви тануть, але не стрімко
З початку березня НБУ продав з валютних резервів валюти на $1,14 млрд.
З урахуванням погашення частини кредиту МВФ оціночно на $414 млн., валові валютні резерви НБУ можна оцінити у $25,1 млрд, а чисті валютні резерви $16,4 млрд.
Це як і раніше високий рівень резервів.
Якщо НБУ буде продавати валюту тим же темпом, що і минулого тижня ($1 млрд/тиж.), чисті валютні резерви (а важливі, в першу чергу, саме вони), впадуть до рівня листопада минулого року тільки через місяць, до середини квітня. А падіння чистих резервів до рівня 2018 року (близько $7 млрд) може відбутися тільки в кінці травня.
Тобто, чисто технічно НБУ може продовжувати стримувати девальвацію гривні дуже довго. І тут у кого терпіння і можливостей (вільної гривні, наприклад) буде більше.
ОВДП не роблять погоди
Для продовження девальвації гривні потрібен буде гривневий попит. І головне питання — скільки вільної гривні на руках і звідки вона може піти на валютний ринок.
- Гривневі депозити фізосіб 331 млрд грн (півроку тому було 289 млрд грн) — якщо вважати, що повернемося на півроку назад, то на валютний ринок може піти 42 млрд грн.
- Гривневі залишки на рахунках юросіб 329 млрд грн (півроку тому було 265 млрд грн) — тобто на валютний ринок може піти 64 млрд грн.
- Депозитні сертифікати НБУ 174 млрд грн (півроку тому було 50-60 млрд грн) — лежать до 20 березня (тоді і побачимо лавину гривень?), але під них можна взяти рефінанс — що вже і зробили 4 банки на 4,5 млрд грн — тобто на валютний ринок може вийти 120 млрд грн.
- Готівкова гривня 370 млрд грн. (півроку тому було 357 млрд грн) — якщо спустити МО до 7%, як було у 2001 році, то на валютний ринок може піти 94 млрд грн.
- Погашення гривневих ОВДП — в березні-травні залишилося виплатити 28 млрд грн (до речі, нерезиденти вже скоротили в березні вкладення в гривневі ОВДП на 4,3 млрд грн).
Тобто, всього на валютний ринок може вийти понад 320 млрд грн і гривневі ОВДП тут зовсім мізерна сума.
Курсові очікування
До цієї суми напевно варто додати емісійну гривню — НБУ доведеться допомагати Мінфіну фінансувати дефіцит держбюджету в епоху коронавірусу.
Валютні резерви НБУ звичайно ж закриють цей гривневий попит — їх тільки чистих $16,4 млрд.
Девальвація гривні хоча б до 30 грн/дол. буде навіть благом для України — допоможе наповнити держбюджет, допоможе експортерам, виведе економіку з пастки дефляційної рецесії.
Читайте також: Чи можливий в Україні дефолт і чи є для нього передумови
Однак, якщо влада заграється у друкарський верстат або якщо повернуть Приватбанк старим власникам (або пробачать їм борг), що посварить Україну з МВФ у найбільш невідповідний момент, тоді і 30, і навіть 32-35 здадуться легкою прогулянкою.