Які це будуть товари, і як їх купити, «Мінфіну» розповів комерційний директор майданчика «Аукционы.Prom.ua» Артур Гребенніков.
Хто зможе брати участь в аукціонах
У грудні минулого року уряд затвердив новий Порядок реалізації товарів на митних аукціонах і редукціонах, який значно розширить коло потенційних покупців конфіскату.
За даними Prozorro.Продажі, станом на 1 січня 2020 року на складах української митниці зберігаються товари на суму близько 840 млн грн. Раніше їх би продали на кількох закритих біржах, про які знає мало хто.
Завдяки реалізації товарів через електронну систему, в аукціонах зможуть взяти участь усі бажаючі — не тільки бізнес, але і громадяни. Очікується, що, в результаті публічного продажу товарів з митних складів, надходження до державного бюджету від їх реалізації зростуть, як мінімум, на 15-20%.
Що буде продаватися
Згідно з рішенням уряду, митна служба зобов'язана виставляти на публічні аукціони товари, знайдені під час митного контролю, власник яких невідомий. Також підлягають продажу в системі Prozorro.Продажі товари, які знаходяться на складах митної служби, і власник яких не звернувся за ними до закінчення термінів зберігання.
Наприклад, хтось намагався ввезти в Україну продукцію за явно заниженою вартістю. Митна служба засумнівалася в достовірності заявлених даних і донарахувала митні платежі. Власник вирішив, що дешевше відмовитися, і товари залишились на митниці.
Читайте також: Пасажири «забули» в Борисполі техніку Apple на 1,8 мільйона гривень
Тепер їх зможе придбати будь-хто бажаючий на відкритих електронних торгах. Асортимент таких товарів може бути дуже різноманітним — від смартфона і лиж до йогуртів і автомобілів.
Як влаштовані торги
Взяти участь в електронному аукціоні зможуть і фізичні, і юридичні особи. Для цього потрібно зареєструватися на майданчику, акредитованому в системі Prozorro.Продажі. Людині, не обізнаній в тонкощах роботи системи, складно розібратися самостійно, як правильно брати участь у торгах.
Не знаючи нюансів, можна, наприклад, пропустити термін подачі заявки, з помилками оформити документи і навіть отримати дискваліфікацію. Тому краще реєструватися тільки на тих майданчиках, експерти яких супроводжують клієнтів від пошуку і підбору лота до укладання угоди, а також консультують і навчають усіх деталей участі в торгах.
Після реєстрації необхідно обрати лот, що цікавить, і подати заявку, заповнивши онлайн-форму. Далі — сплатити реєстраційний і гарантійний внески і взяти участь в аукціоні. Перемагає той, хто запропонує найбільшу ціну.
Читайте також: Митниця щодня перераховує до бюджету близько мільярда (інфографіка)
Якщо лот не буде проданий з першого разу, його виставлять на аукціон повторно за зниженою вартістю — 75% від стартової ціни на перших торгах. У разі невдачі вдруге на третьому аукціоні ціна знизиться ще більше, і складе 50% від первісної вартості. Після третього аукціону непроданий товар, з цієї ж 50%-ою ціною, виставлять на редукціон — торги на зниження.
Перші лоти митниця повинна передати в систему Prozorro.Продажі вже в поточному місяці.