Зачинщиком валютних ралі був міжбанк. Скачки безготівкового курсу змусили власників обмінників розширити спред та регулярно коригувати свої цінники. Але через те, що особливого попиту на готівковому ринку не спостерігалося — обмінки виявилися просто заручниками того, що відбувається на торгах і самі сильно «на підвищення» не грали.
Стрибки курсу та дефіцит валюти на торгах були пов'язані з декількома причинами:
1) скорочення припливу нерезидентської валюти від розміщень ОВДП;
2) частина іноземців після погашення гривневих облігацій минулих випусків не стала їх перевкладати в нові папери, а купувала валюту для фіксації свого валютного прибутку;
3) збільшення попиту на валюту у імпортерів перед кінцем місяця;
4) скорочення продажу валютної виручки експортерами через наявність у них гривні від відшкодувань ПДВ та просідання продажів продукції у металургів;
5) спекулятивна гра по розгойдуванню ринку.
Читайте також: НБУ пояснив, чому дорожчає долар
Гасити диспропорції попиту і пропозиції на міжбанку доводилося Нацбанку. Він щодня продавав долар на торгах і всього за 27-31 січня продав $ 143,50 млн.
Невизначеність ситуації на міжбанку поки не дуже-то й «злякала» готівковий ринок і він поки тільки підтягує свої котирування до рівня безготівкового долара та орієнтується на реальний попит і пропозицію з боку населення. Без гри «на випередження» і працюючи у форматі «з обороту». Обмінники продовжать цю тактику і в ці вихідні, але через зростаючи курсові ризики збільшать спред між купівлею-продажем валюти.
Читайте також: Що з курсом гривні: локальний «відкат» чи падіння
Курси валют на вихідні
Котирування готівкового долара будуть у межах широкого коридору: прийом 24,70- 24,95 гривень, продаж 25,05 — 25,20. Спред по долару складе від 15 до 35 копійок.
Котирування євро. Ситуація на міжнародних фінансових ринках перед вихідними досить стабільна, але фактор впливу «китайської напасті» зробив ринки дуже чутливими до будь-яких новин, пов'язаних з цією проблемою. Тим більше, ще попереду якраз «азіатська» сесія (нічна для України).
Тому, хоча особливих загроз або сюрпризів по парі євро / долар українські фінансисти і не очікують — але в суботу вони можуть зробити окрему корекцію пари євро / гривня в тому випадку, якщо в Азії цієї ночі щось піде на міжнародних майданчиках не так.
При виставленні гривневих цінників по євровалюті вони будуть поки орієнтуватися на крос-курс цих пар близько рівня в 1,1080 долара за євро (тобто вечірніх п'ятничних рівнів на 19 годин по Києву).
За розрахунками «Мінфіну» на 1-2 лютого курс готівкового євро в обмінниках буде у межах: прийом 27,36 — 27,65 гривень та продаж 27,75 — 27,92 при збереженні широкого рівня спреда від 25 до 45 копійок.
Виходячи із завдань конкретних обмінників і свого бачення ризиків по парам євро / долар, євро / гривня і долар / гривня — їх власники можуть ще вносити в ці котирування додаткові істотні корективи у межах плюс-мінус до 5 -10 копійок на євро.
Котирування російського рубля. Курс рубля в ці вихідні за нашими розрахунками буде у межах: прийом за 1 рубль на рівні 0,380 — 0,385 гривень та продаж 0,390 — 0,398. Деякі обмінники можуть ще внести в ці курси свої корективи, виходячи зі своїх конкретних завдань у межах плюс-мінус до 0,003- 0,007 копійок на рублі.