Як знизилася інфляція за 2019 рік
Нагадаємо, у 2019 році споживча інфляція сповільнилася до 4,1% (з 9,8% у 2018 році) – найнижчого рівня за останні шість років.
Національний банк досягнув середньострокової інфляційної цілі 5% ± 1 в. п., яку декларував з 2015 року навіть швидше, ніж очікувалося.
Читайте також: Нацбанк знизив облікову ставку до 11%
Стрімкого уповільнення інфляції вдалося досягти передусім завдяки зміцненню гривні, що нівелювало ефекти досить сильного споживчого попиту.
Читайте також: Консенсус-прогноз — 2020: курс гривны, инфляция, ВВП
Чому інфляція продовжує сповільнюватися
Уповільнення інфляції, за оцінками НБУ, продовжується. Починаючи з січня і протягом переважної частини року вона буде нижче цільового діапазону 5% ± 1 в. п.
Однак вона прискориться у 4 кварталі і становитиме 4,8% за підсумками 2020 року. Як зазначають в НБУ, цьому сприятиме низка чинників:
- минулорічна ревальвація гривні продовжить відображатися на вартості імпортованих товарів;
- збереження відносно невисоких цін на енергоносії на світових ринках стримуватиме подорожчання палива на внутрішньому ринку;
- продовольча інфляція за відсутності шоків пропозиції буде незначною завдяки очікуваному поліпшенню врожайності овочів та фруктів.
Читайте також: Інфляція в найближчі місяці знизиться до 3,6% — Focus Ukraine
Водночас темпи зростання адміністративно-регульованих цін будуть дещо вищими. На це вплине підняття акцизів на тютюнові вироби до європейського рівня.
У 2021-2022 роках інфляція внаслідок пом’якшення монетарної політики перебуватиме на рівні середньострокової цілі 5% ±1 в. п.
Прогноз ВВП
У Нацбанку прогнозують, що економічне зростання прискориться з 3,3% у 2019 до 3,5% у 2020 році, а в наступні роки становитиме близько 4%.
Основним рушієм економічного зростання залишиться високий рівень приватного споживання та інвестицій.
Водночас внесок чистого експорту у ВВП і далі буде від’ємним через значні потреби реального сектору економіки в інвестиційному імпорті.
Читайте також: Заборгованість по зарплаті в Україні зросла майже на 15%
Доходи населення зростають досить швидко, а розрив у зарплатах порівняно з сусідніми країнами скорочується. У Нацбанку вважають, що це буде підвищувати зацікавленість українців у працевлаштуванні в Україні, а не за кордоном.
Раніше повідомлялося
- МВФ переглянув прогноз інфляції з 8,7% до 8% до кінця поточного року і зберіг на 2020 рік — 5,9%.
- В уряді прогнозують, що до кінця 2020 року рівень інфляції в Україні не перевищить 5,5%.
- Світовий банк прогнозує прискорення зростання валового внутрішнього продукту (ВВП) України в 2020 році з 3% до 3,7%.
- Міжнародний валютний фонд у своєму жовтневому огляді поліпшив прогноз ВВП України на 2019 рік з 2,7% до 3%. Прогноз на 2020 рік фонд залишив незмінним — 3%. При цьому прогноз для світової економіки погіршений до рівня кризового 2008 року.