Чому Україні вигідно позичати в євро? І чи вирішить країна усі свої проблеми за рахунок цього випуску єврооблігацій, на своїй сторінці у Фейсбук розповів фахівець відділу продажів боргових цінних паперів Dragon Capital Сергій Фурса.

Дешевий борг

Україна повернулася на ринок єврооблігацій і здійснила перший випуск у 2020 році. Можна сказати, що повернулася Україна тріумфально, з салютом, фанфарами та феєрверками. Україна залучила 1,25 млрд євро на 10 років з рекордно низькою дохідністю в 4,375%. При цьому, попит на випуск більш ніж у 3 рази перевищував пропозицію.

Що визначило таке успішне розміщення за такою низькою ставкою? Ключовими факторами, які визначають довіру інвесторів на даний момент залишаються співпраця з МВФ і поліпшення макроекономічних показників України. Зокрема, зниження боргового навантаження, яке за останні три роки зменшилося з 80% до 52% від ВВП. У результаті ринок очікує, що навесні пройде хвиля підвищення кредитного рейтингу України, якщо звичайно ніхто не напартачить з МВФ, і охоче купує український борг.

Чому в євро? По-перше, ставки в євро нижчі. Не тільки для України. Просто ставки в євро в світі нижчі. Дохідність найближчого за термінами до нового випуску паперу Україна-32 на сьогодні становить 5,9%. Такий же приблизно рівень ставок і у єврооблігацій України з погашенням у 2028 році. У підсумку, позичаючи в євро, ми можемо платити майже на 2% нижче.

Читайте також: Як низькі ставки за ОВДП позначаться на курсі гривні та економіці України

Головне, щоправда, не заграватися в цю гру і не починати в гонитві за формально низькими ставками залучати в екзотичних валютах, за якими ставки ще нижчі. Можна нагадати, що напевно найдорожча позика в історії України – це було запозичення в японських ієнах, яке здійснив велике світило економічної думки пан Азаров. Міцний господарник.

Чому в євро

Це вже другий останнім часом випуск українських єврооблігацій в євро. Очевидно, Мінфін хоче побудувати окрему криву дохідності і за паперами в євро та за доларовими позиками. Для України це прийнятно, адже нашим основним торговельним партнером зараз є Євросоюз і коли ми беремо в євро, то розуміємо, що у нас і є частина доходів, які побічно прив'язані до європейської валюти. При цьому, коли ви робите випуски євро, то ви розширюєте свою інвестиційну базу. Також це важливо з огляду, що є апетит серед українських корпоративних позичальників до залучення коштів у євро і наявність державних паперів в цій валюті суттєво допомагає компаніям.

Вигідні валютні депозити зі ставкою до 3,65% річних

Чому не позичати тільки в євро, якщо там завжди дешевше? Основне – це розмір. Він має значення. Так ось, розмір всесвіту доларів на ринку єврооблігацій на порядок більший, ніж розмір всесвіту в євро. Там просто більше грошей. І тому так чи інакше Україна приречена більшу частину грошей залучати саме в доларах.

В очікуванні нових позик

Що ще визначило успіх випуску, так це вкрай вдалий таймінг. Мінфін і радники обрали вдалий час, коли на ринку дуже багато грошей і дуже велика тяга до ризику. Україна, навіть після різкого зниження дохідності останнього року, все одно залишається однією з найризикованіших країн. І зараз, коли світові фондові індекси перебувають на історичних максимумах, коли апетит до ризику величезний, найкращий час для розміщення України. І пропустити цей момент було б украй нерозумно. Адже ніхто не знає, як довго буде відкрите це вікно можливостей.

Чи вирішили ми цим випуском всі свої проблеми? Ні, 2020 рік залишається роком пікових погашень зовнішнього боргу, і тому дане розміщення лише перший крок. Оцінюваний загальний обсяг потреби в залученні зовнішнього боргового фінансування складає близько 6,8 млрд доларів. Тож ще не раз Україна повинна буде вийти на ринок. У цю суму входить і очікуване надходження на внутрішній ринок від західних гравців. У найближчий вівторок Україна вперше запропонує ринку 7-річні внутрішні облігації, номіновані у гривні, які повинні стати фаворитами в інвесторів і давно ними очікувані.

Читайте також: Скільки Україна повинна виплатити МВФ цього року (графік виплат)

Тож поки що все йде за планом. І головне, щоб в Україні ніхто не напартачив, зірвавши співпрацю з МВФ. І щоб світові ринки залишалися в такому ж милостивому настрої, не втрачаючи апетит до ризику.