За даними Держстату, зростання валового внутрішнього продукту в третьому кварталі 2019 року становить 4,1%, тоді як раніше воно оцінювалось в 4,2%.
Причина уповільнення
Уповільнення зростання ВВП порівняно з ІІ кварталом (4,6% р/р) пояснюється слабшими показниками практично усіх базових видів діяльності та фінансового сектору, а за методом кінцевого використання – сповільненням зростання кінцевих споживчих витрат домогосподарств та суттєвим збільшенням від'ємного внеску запасів.
Читайте також: Світовий банк поліпшив прогноз зростання ВВП України в 2019 році
Попередня оцінка НБУ
Фактичні темпи зростання економіки у ІІІ кварталі 2019 року перевищили оцінку Національного банку, опубліковану в Інфляційному звіті за жовтень 2019 року.
НБУ очікував, що зростання реального ВВП у ІІІ кварталі становитиме 3,5% р/р.
Серед основних причин більш жвавого, ніж очікувалося, зростання економіки – вищі темпи зростання внутрішнього попиту, як споживчого, так і інвестиційного, а також нарощування експорту.
Читайте також: ВВП буде зростати вдвічі повільніше, ніж прогнозує уряд — експерти
-
Кінцеві споживчі витрати домогосподарств зросли на 8,4% р/р порівняно з 11,8% р/р у попередньому кварталі.
-
Зростання інвестицій прискорилося.
-
Зростання експорту прискорилося до 13,5% р/р, насамперед завдяки високому врожаю зернових та олійних культур, а також швидшим темпам збирання пізніх зернових та олійних культур.
-
Зростання імпорту навпаки уповільнилося (до 6,2% р/р) внаслідок зменшення імпорту вугілля та нафтопродуктів. Відповідно, внесок чистого експорту в зростання реального ВВП вперше з кінця 2015 року став додатним (2,2 в.п.) попри ревальваційний тренд гривні.
-
У розрізі видів діяльності збереглися високі темпи зростання у сільському господарстві, будівництві та транспорті.
-
Натомість погіршилися показники промисловості, насамперед металургії, а також енергетики і харчової промисловості (внаслідок зменшення виробництва тютюнової продукції).
Прогноз НБУ щодо ВВП
-
Розгорнуті дані щодо зростання реального ВВП за ІII квартал 2019 та наявні високочастотні статистичні показники свідчать про збереження значних темпів зростання внутрішнього попиту.
-
Водночас очікуване послаблення показників сільського господарства (через збір врожаю переважно у ІІІ кварталі) і промисловості (внаслідок певного погіршення зовнішньої кон'юнктури) зумовить уповільнення економічного зростання у IV кварталі.
-
Прогноз Національного банку на 2019 рік з жовтневого Інфляційного звіту – 3,5% р/р – залишається актуальним.
Раніше повідомлялося
-
Світовий банк прогнозує прискорення зростання валового внутрішнього продукту (ВВП) України в 2020 році з 3% до 3,7%.
-
Міжнародний валютний фонд у своєму жовтневому огляді поліпшив прогноз ВВП України на 2019 рік з 2,7% до 3%. Прогноз на 2020 рік фонд залишив незмінним — 3%. При цьому прогноз для світової економіки погіршений до рівня кризового 2008 року.
-
У планах уряду Олексія Гончарука — зростання економіки на 40% у наступні п'ять років і на 5% вже у 2020 році.
-
За даними Держстату, в 2018 році реальний ВВП зріс на 3,3% і це було історичним рекордом за останні 7 років.