Позиція Данилишина

«Ситуація, що склалася після зміни закону »Про НБУ« у 2015 році, показала: закон надав безмежні повноваження правлінню НБУ і фактично вивів правління з під будь-якого дієвого контролю... Звертаюсь до Верховної Ради України терміново внести зміни до закону »Про НБУ« і зробити йоги справді незалежним від будь-яких дій на свій розсуд чи то теперішніх, чи то майбутніх членів правлінь», - заявив Данилишин.

Він зазначив, що на сьогодні механізм юстування рішень правління центробанку відсутній, як і повний контроль над видатками та доходами НБУ з боку Рахункової палати.

На думку голови ради, правління Нацбанку «прикривається» незалежністю регулятора та ухвалює «ніким не контрольовані рішення».

«Наслідком цієї безконтрольності є так зване очищення банківської системи 2015-2016 років, що завдало збитків майже 38% ВВП, різке знецінення, а потім зміцнення гривні, що прямо порушує конституційну норму щодо стабільності національної грошової одиниці. А ще рішення з монетарної політики та облікова ставка, яка базувалась на особистих припущеннях членів монетарного комітету, піраміда ОВДП тощо», - заявив Данилишин.

Читайте також: Рада НБУ затвердила кошторис Нацбанку на 2020 рік

Водночас він зазначив, що Рада НБУ в рішенні від 5 грудня про визнання неефективною діяльності правління в частині формування та реалізації валютно-курсової політики в 2019 році не ставив за мету звільнення членів правління, зміну монетарного режиму або вплив на поточний курс гривні.

Данилишин різко розкритикував заяву прес-служби НБУ про перевищення Радою Нацбанку своїх повноважень при оцінці діяльності правління в частині формування та реалізації валютно-курсової політики. На думку голови ради, прес-служба регулятора, якщо це не прес-служба правління, не може критикувати раду.

Читайте також: Рада НБУ затвердила принципи грошово-кредитної політики на 2020 рік

Данилишин також наголосив, що закон про Нацбанк дає раді повноваження з контролю над проведенням грошово-кредитної політики та оцінці діяльності правління регулятора щодо виконання Основних засад грошово-кредитної політики України.

Крім того, Рада НБУ може надавати рекомендації правлінню Нацбанку щодо методів ведення грошово-кредитної політики, окремих заходів монетарного та регуляторного характеру, а також політики курсоутворення та валютного регулювання, вважає голова ради.

Передісторія

5 грудня Рада Нацбанку визнала валютно-курсову політику НБУ в 2019 році неефективною і зазначила, що вона не відповідає викликам сучасного розвитку України.

Раніше повідомлялося

  • Рахункова палата провела перевірку виконання кошторису адміністративних витрат Національного банку та зобов'язань по перерахуванню коштів до Держбюджету України за 2018.
  • 14 листопада Рада НБУ вдруге обрав своїм головою Богдана Данилишина.

  • 12 листопада Верховна Рада схвалила призначення членом ради НБУ Віталія Шапрана.

  • 13 листопада члена Ради НБУ Миколи Каленського посадили під цілодобовий домашній арешт у справі ВіЕйБі Банку, через що він втратив право брати участь у засіданнях Ради.