Про причини проблем у переговорах з Фондом і наслідки, до яких призведе зрив співпраці з ним, на своїй сторінці у Facebook розповів фахівець відділу продажів боргових цінних паперів Dragon Capital Сергій Фурса.
Неординарна подія
Місія виявилася нездійсненною в черговий раз. Місія МВФ відлітає з України без досягнення домовленостей про нову програму. І це вже неординарна подія. Двічі поспіль місія Фонду прилітає до України і двічі поспіль не може досягти домовленостей. І це лякає. Тому що якщо вже вдруге поспіль українська влада не може переконати місію МВФ у своїй відданості реформам, то це означає, що може статися і втретє. І це означає, що впевненість ринків може похитнутися. Та сама впевненість, яка, зокрема, зробила гривню такою сильною цього року. Та впевненість, яка базується на переконанні, що здоровий глузд завжди переможе і українська влада розуміє, як критично важлива співпраця з МВФ.
Лякає й інше. Українська влада консолідована як ніколи. Є Президент, прем'єр-міністр і монобільшість. Все це одна команда. А отже вони не можуть говорити, що політичних можливостей немає. Вони є. Не вистачає чогось іншого.
Людський фактор
Що знову стало на шляху співпраці? Вірніше, хто? Ім'я, яке не можна називати. З прізвищем Коломойський. Місія МВФ покинула Україну минулого разу з простим меседжем. Українська влада повинна довести, що не будуть перейдені ключові червоні лінії. Це домовленості з Коломойським і незалежність центрального банку. Українська влада не довела.
Інвестуй в ОВДП і отримай до 14% річних, а також бонус від «Мінфіну»
Скажемо прямо, український президент не довів, як людина, що володіє всією повнотою влади. Більше того, коли місія МВФ повернулася, Коломойський влаштував показову демонстрацію сили, як вербально, через інтерв'ю, погрожуючи забрати банк назад, як силою, так і підконтрольними судовими рішеннями, так і діями. Це і протести у ході переговорів, і дії українських силовиків щодо незалежного Національного банку. І все це дозволив робити Президент.
Сигнал для ринків і інвесторів
В результаті, місія їде. В результаті, рейтингове агентство Moody's не підвищує рейтинг України, як всі очікували, залишаючи його на дуже низькому рівні. І це результат провалу переговорів. В результаті, ринки отримали сигнал. Програми МВФ цього року не буде. Програма МВФ в принципі під загрозою. І ринки бачать, що Зеленський не готовий на конфлікт з Коломойським, навіть коли під загрозою опиняється макроекономічна стабільність України.
В Україні зараз зростання економіки. Сильна гривня в результаті припливу інвестицій, у тому числі в українські ОВДП. Вартість українського боргу знижується. Картина позитивна. Але все це базується на впевненості інвесторів у тому, що Україна знаходиться у співпраці з МВФ. Тому Україні довіряють і дають гроші. Заберіть цеглинку МВФ і вся конструкція завалиться.
Вже з березня Україні доведеться погашати великі зовнішні борги. При наявності програми МВФ не складе труднощів вийти на ринки, залучити необхідні ресурси і рефінансувати борг. Без програми МВФ доведеться зносити золоті зуби на Майдан. Правда, як показує практика, українці схильні швидше нести туди шини.
Зеленський повинен прийняти рішення. Що йому важливіше. Світ з Коломойським або економічне майбутнє України. Що важливіше, підтримка 1+1 для його рейтингу або підтримка нашими західними партнерами економіки України. І рано чи пізно йому треба буде прийняти рішення. І воно очевидне. І набагато простіше його прийняти зараз, коли сильні позиції, рейтинг і гривня високі. МВФ готовий до співпраці. Але не готовий підтримувати країну, в якій править бал олігарх. І доки президент дозволяє йому правити, місії так і залишаться нездійсненними.