Чим обґрунтований розмір знижки
«20-25% — це не знижка, це нормальна ціна, наслідком якої може бути зниження доходів України від транзиту», — заявив Вітренко.
Він пояснив, що оскільки газ в Європу йде через Україну, то при прямих поставках в Україну Газпром менше подає газу для транзиту в Європу. А відповідно, платить менше за транзит газу Україні.
Читайте також: Ризик припинення транзиту існує — Путін
«Причому знижка 20-25%, враховуючи майбутні обсяги імпорту газу, не зможе реалістично компенсувати відмову від 3 млрд доларів, які нам зараз винен Газпром за рішенням Стокгольмського арбітражу», — підкреслив представник «Нафтогазу».
Як домогтися «нормальної» ціни
Вітренко додав, що в України є можливість мати «нормальну» ціну, якщо європейський антимонопольний орган зробить так, щоб Газпром не зловживав своїм домінуючим положенням на європейському ринку.
«Наприклад, якщо буде розблокована можливість для інших компаній отримувати газ на кордоні Росії», — пояснив Вітренко.
Представник НАК додав, що можливість мати таку ціну з'явиться і якщо Україна нарешті реалізує свій потенціал збільшення видобутку газу як нових, так і існуючих родовищ. А також потрібно ефективніше споживати газ, перейшовши від його імпорту до експорту.
Читайте також: Газпрому доведеться прокачати не менше 50 млрд кубометрів газу в 2020 році — НБУ
«Знижку справедливо вважати по відношенню до рівня „ціна на німецькому ринку мінус вартість транспортування від кордону Росії до Німеччини“, — вважає Вітренко.
Раніше повідомлялося
- Володимир Путін заявив, що Росія готова укласти угоду щодо транзиту газу через Україною за зниженими цінами — на 20-25%. При цьому Путін обурився, що Нафтогаз подав черговий позов у суді на шість з гаком мільярдів.
- Раніше Путін заявляв, що Росія готова підписати контракт з Україною на транзит газу на основі європейського законодавства або продовжити на рік старий контракт.
- Діючий транзитний контракт України з Газпромом був укладений в 2009 році терміном на 10 років. Після його завершення (у січні 2020 року) російський монополіст планує максимально скоротити транзит свого газу через територію України.