«Мінфін» продовжує серію публікацій про успішних українських бізнесменів — «Правила життя підприємців». У цих матеріалах ми збираємо висловлювання бізнесменів про їх принципи ведення бізнесу, погляди на життя та секрети успіху.
Партнер матеріалу | |
Мережа креативних ресторанів та оригінальних проектів «!Fest» виникла 2007 року в Львові завдяки Андрію Худо, Юрію Назаруку і Дмитру Герасимову. Саме вони стали творцями легендарного формату «Криївки», яку протягом першого місяця роботи відвідало 50 тисяч гостей.
Підприємці заснували емоційні ресторани:
- «Дім легенд»
- «Гасова лямпа»
- Львівська копальня кави
- «П'яна вишня»
- «Золота роза»
- Львівська майстерня шоколаду
- Інші, що входять до мережі Local
Всього налічується понад 100 закладів у 32 містах України та світу. Серед культурних та соціальних проектів «!Fest» — «Видавництво Старого Лева», «Квітка. Майстерня будинків», «Школа вільних та небайдужих» тощо.
Андрій Худо — прихильник вільної конкуренції, стверджує, що не грає в корупційні ігри. Проекти намагаються фінансувати з власних грошей. На 50% використовують банківський капітал. Це дозволяє відчувати ще одного партнера, який пильнує за ризиками в проекті.
Бізнесмен розповів, що головним принципом інвестування будь-якого проекту є особисті фінанси. Відчуваєш ризик — з’являється цінність і відповідальність. Франшизи створюють на основі довіри до партнера. Формат окуповується протягом одного чи двох років.
У випадку з банківським кредитом ти повинен показати банку, на що ти здатний. Показати результат. Конкретне підтвердження того, що ти — боєць, не провалився на старті. Також важливо регулярно вести статистику фінансів. На фінансові показники будуть дивитися уважно.
Андрій Худо вважає, що важливо любити українську культуру, шукати сучасні культурні тренди, духовно збагачуватися і розвиватися, постійно навчатися сучасному мистецтву та популяризувати українську культуру у світі. Молоді він радить більше подорожувати і вчити англійську мову, щоб підкорити весь світ.
Головне, чого варто навчитися дитині, за словами бізнесмена, — вміння відповісти на питання «Що означає бути людиною». Розуміти, що таке добро і зло, вміти зробити правильний вибір в житті.
«Мінфін» ділиться правилами життя і бізнесу Андрія Худо:
- Успіх нашої компанії залежить від трьох компонентів — проривної ідеї, перевіреної команди та оптимального бізнес-плану. Важливими є також вдача та інтуїція. Завдяки цим складовим майже всі наші проекти влучали в «десятку».
- Якщо говорити про нашу бізнес-модель, то з кожним орендодавцем, якого я теж вважаю партнером, ми підписуємо договір оренди на десять років у гривні. У нас гривневий бізнес, і ми не отримуємо дохід в доларах. Орендні ставки індексуємо щорічно на рівень інфляції.
- Конкуренція — рушій прогресу, вона змушує рухатися швидше. Швидкість — зараз найкритичніший фактор в конкурентній перевазі. Все бурлить і відкривається. Ти не сиди, а організову себе, шукай фінанси.
- Насамперед — це креативні ідеї і їхня стратегія розвитку. Ідеї виникають із натхнення. Щоб придумати щось варте уваги, потрібно їздити, дивитися, читати, постійно занурюватися в щось нове.
- Згенеруй креативну ідею, в яку ти будеш вірити. Але пам’ятай: вона повинна бути унікальною. Сформуй команду однодумців. Один в полі — не воїн. Люди — твій газ. Якщо взявся за проект, тисни на газ і швидко його реалізуй.
- Головне, як на мене, — вірити в себе, вірити у свої сили, не втрачати душевної молодості і повністю віддаватись улюбленій справі. Якщо у тебе немає для цього ні сил, ні бажання — відійди в бік, звільни дорогу іншим.
- Безумовно, коли існує багато проектів, то з’являється проблема фокусування. В цьому випадку потрібно просто вміти делегувати ті проекти, з якими інші можуть впоратися краще, ніж ти.
- Бізнес навчив мене тверезо сприймати критику. А критикували нас доволі часто, постійно висловлювали зауваження, звертали увагу на недоліки. Найчастіше критика була недоброзичливою. Не все вдається одразу, тому важливо толерувати помилки.
- Допомагає однозначно харизма, лідерство, драйв. Освіта, точніше п’ять освіт. Ще вміння слухати і чути інших. Команда однодумців. Це взагалі основна інвестиція. Щоб бути успішним, потрібно постійно самовдосконалюватися. Знаходити в житті нові драйви, які тобі будуть допомагати, підтримувати стан ентузіазму.
- Я вважаю, що завдання лідера, це створювати в колективі таке середовище, де б хотілося творити, демократичну атмосферу, де розкриваються таланти, і ви разом робите набагато більше. Однієї ринкової зарплати не вистачає. Важливий постійний пошук.
* В статті використані матеріали Ліга.Бізнес, Економічна правда, НародUA, Твоє місто, Ukrainian Retail Association, MC Today, StartUpUkraine, theUkrainian.
Світлана Тартасюк