Шахраї працюють не покладаючи рук. Лише за тиждень працівники редакції «Мінфіну» отримали більше десятка підозрілих повідомлень, так або інакше пов'язаних із транзакціями за банківськими картками. Це наштовхнуло нас на думку розповісти читачам про найтиповіші sms, які допомагають шахраям спустошувати рахунки.
Телефонне шахрайство ділять на два види: вішинг і смішинг. У першому випадку банківські реквізити та ідентифікаційні дані виманюють під час телефонного дзвінка, у другому — через sms-повідомлення, яке штовхає жертву зателефонувати зловмисникам.
Читайте також: Карти, гроші, телефон: як шахраї крадуть гроші з банківських рахунків
Завдяки психологічному впливу на жертву, аферистам нескладно отримати бажану конфіденційну інформацію пін-код CVV і номер карти. Опинившись в стресовій ситуації, людина може добровільно розкрити секретні дані. Більш того, часто довірливі жертви самі переводять гроші на картки шахраїв.
Пропонуємо вашій увазі найпопулярніші види послань від аферистів:
- Хто не хоче отримати у спадок мільйон, виграти в лотерею або стати володарем цінного призу? Зізнайтеся, вам теж хочеться, щоб гроші раптово звалилися на голову (читай — на карту)! Про це прекрасно знають шахраї і заманюють українців новинами про щасливі виграші.
На ваш рахунок ****** зараховано 259 000 грн. Телефонуйте: 0800503777
2. Не менш сильний ефект на жертву може справити повідомлення, що вашою карткою тільки що хтось оплатив дорогу покупку. Рука сама тягнеться, щоб подзвонити і влаштувати банку скандал.
Оплата покупки з вашої картки на суму 1282.13 UAH успішно зарезервована. Довідка/Info: +38(044)2280049
3. Мабуть, навіть більшу паніку здатне викликати повідомлення про блокування банківської карти з невідомої причини. Зрозуміло, у sms також вказаний телефон, за яким можна подзвонити, щоб залагодити цю маленьку неприємність.
Ваша картка заблокована з міркувань безпеки банку. За інформацією звертайтеся: 0800332656 безкоштовно. OschadBank.ua
OSCHADBANK Увагу! Ми заблокували вашу карту! Деталі: +38−094−125−88−46; +38−094−125−21−12
Що відбувається далі
У кожному випадку сценарій один і той же.
- Одержувач sms набирає вказаний в повідомленні номер.
- Послужливий «співробітник» банку пропонує йому назвати реквізити картки, щоб з'ясувати «непорозуміння».
- Після того, як жертва називає дату народження, пін-код, CVV і номер карти, гроші з рахунку зникають.
Найнеприємніше: оскільки клієнт сам видав шахраям всю інформацію, банк збитки не відшкодовує.
За даними Української міжбанківської асоціації членів платіжних систем ЄМА, збиток від схем, заснованих на соціальній інженерії, та махінацій в інтернеті склав в 2018 році 245 тис. гривень.
При цьому середня сума збитків від шахрайських операцій в інтернеті склала всього 85 гривень, а від застосування соціальної інженерії — 2 478 гривень.
У першому півріччі 2019 року в базу даних було внесено 687 номерів телефонів, з яких телефонували шахраї. А в міжбанківський чорний список потрапило 1 004 людини, які отримували несанкціоновані перекази грошей.
Дивіться також: Що вам відомо про шахрайство з банківськими картами? (тест)
ЄМА створила спеціальний сайт з чорним списком телефонних шахраїв — Сhertofon. Постраждалі залишили там вже більше 300 контактів аферистів і різні варіанти текстових повідомлень, які надсилають шахраї.
Світлана Тартасюк