Що це значить
«Телефонний номер — це персональні дані. І коли особа в кредитній заявці вказує контакти знайомих, банк не має права без письмової згоди цих знайомих обробляти їхні дані», — сказала Лобайчук, відповідаючи на запитання про обов'язки банку перевіряти номери телефонів знайомих, зазначені позичальником в кредитній заявці.
За її словами, Нацбанк контролюватиме виконання цих норм, оскільки в межах прийнятого Верховною Радою закону про «спліт» з липня 2020 року стане регулятором для колекторів.
Читайте також: Рада зобов'язала банки показувати справжні кредитні ставки
«Відповідно до Закону „Про захист персональних даних“, за такі порушення передбачена кримінальна відповідальність керівництва банку. Що стосується поруки, то слід розуміти, що поручитель попередньо має дати свою згоду підписати відповідний договір», — додала Лобайчук, відповідаючи на запитання, чи може колектор вимагати погашення боргу з особи, якщо її дані вказані стороннім в кредитній анкеті.
Порівняти умови кредитів в банках України
Що відомо
- 20 вересня Верховна Рада прийняла закон про захист прав споживачів фінансових послуг, що зобов'язує банки інформувати потенційних позичальників про всі майбутні витрати по кредиту, включаючи додаткові та супутні послуги третіх осіб.
- Також закон вводить однакові правила для банків та небанківських фінустанов щодо реклами фінансових послуг. Повноваження щодо захисту прав споживачів фінансових послуг в рамках закону отримав Національний банк.
- 12 вересня ВР підтримала в цілому законопроект про так званий спліт. Це означає, що контроль над більшістю небанківських фінансових установ тепер перейде до Національного банку.