Чим може обернутися така ініціатива та чи стане простіше працювати IT-компаніям, «Мінфіну» розповів адвокат, старший юрист Практики податкового права та бізнес-ефективності Juscutum Дмитро Кулик.
4-го вересня, під час зустрічі з представниками IT-індустрії прем'єр-міністр України Олексій Гончарук запропонував ввести окрему 5-у групу спрощеної системи оподаткування для IT-індустрії.
Бажання Держави отримувати трохи більше бюджетних надходжень від найшвидше зростаючої галузі в Україні прогнозоване і зрозуміле. Адже тільки за минулий рік за даними НБУ від експорту IT послуг в Україну надійшло 3,204 млрд. доларів.
Що ж пропонує уряд України?
5 група буде доступна тільки для ФОП за видами діяльності (КВЕД), пов'язаними з IT-сферою. І буде мати особливе оподаткування. Крім звичних 5% єдиного податку, ФОП на 5-ій групі повинні будуть платити 1,5% військового збору, єдиний соціальний внесок з двох мінімальних заробітних плат, а також так званий збір на розвиток людського капіталу — 1% від доходу, починаючи з 2020 року, з поступовим підвищенням його до 5% до 2024 року.
При цьому, перехід на нову групу оподаткування для ФОП IT-індустрії буде добровільним, бажаючі зможуть і далі працювати на 3-їй групі єдиного податку.
Чи є майбутнє у такої ідеї в сучасних реаліях?
Зазначу, що поки що ці нововведення — всього лише слова і тема для обговорень, так як законопроект ще не розроблений. Тому і регулювання «на папері» може кардинально відрізнятися від раніше озвученого. Проте вже зараз виникає питання: у чому ж привілеї 5-ої групи для самих ФОП IT-індустрії?
Якщо уряд говорить про добровільність 5-ої групи, то навіщо платити 7,5% + подвійне ЄСВ, якщо можна платити 5% + ЄСВ з однієї мінімальної зарплати? Дійсно, питання соціального навантаження у вигляді розвитку людського капіталу — хороша ідея. Але ж і на даний момент ФОП ніхто не забороняє відраховувати якусь частку свого прибутку у різні фонди на підтримку тих чи інших ініціатив. На жаль, це питання залишається відкритим.
Точно так само зберігається невизначеність щодо лімітів річного доходу для такої групи. Невідомо, чи буде одночасно зі збільшенням податкового навантаження передбачено підвищення можливого річного обсягу доходу для перебування на новій групі оподаткування. Що було б логічно, враховуючи реалії ринку.
Як показує практика минулих років, все те, що є добровільним і збільшує витрати бізнесу, рідко приживається в Україні. На нашу думку, процес створення 5-ї групи платників єдиного податку і перехід на неї для ФОП IT-бізнесу повинні бути поступовими, але обов'язковими. Тільки в цьому випадку дана ініціатива буде працювати.
Зрозуміло, що основна мета, яку ставить перед собою уряд, крім наповнення бюджету, – це не допустити оптимізації податків великими компаніями з IT-індустрії, і не лише, шляхом використання ФОП на спрощеній системі оподаткування. Але, тільки одним створенням окремої галузевої групи платників єдиного податку цю проблему не вирішити. Тут необхідно підходити до проблеми комплексно. І почати слід з удосконалення регулювання трудових відносин і фактично створення нового трудового законодавства, яке буде відповідати сучасним реаліям.