Попит на інноваційні послуги зростає з року в рік, тому індустрія має величезний потенціал. За статистикою ІТ-сектор в 2018 році склав 4% ВВП країни, 2 млрд доларів експорту. Якщо порівняти з минулим роком, то це приріст на 283 млн доларів.
Інформаційні технології створюють нові робочі місця, нові рішення і програмні продукти для інших індустрій, залучають іноземних інвесторів, сприяють співпраці з іншими країнами і збільшують приплив валюти в Україну.
В інформаційному просторі активно обговорюється питання оподаткування ІТ-індустрії. Державу звинувачують у надмірній підтримці даного сектора, а ІТ-фахівців — в ухиленні від сплати податків.
Насправді зміна податкових ставок необхідна для конкурентоспроможності на міжнародній арені. Трудові відносини давно застарілого КЗпП неможливо застосувати до специфіки розвитку інформаційних технологій. Свідомий бізнес використовує альтернативу — ФОП 3 групи.
Група спрощеного оподаткування не просто зменшує податкові виплати, а й забезпечує щорічне зростання на 5-10%. Комітет Європейської бізнес асоціації відзначає легальність, прозорість і зручність використання цього механізму IT-індустрією.
Спрощена система оподаткування — ФОП 3 групи — стала рушійною силою розвитку інформаційних технологій в Україні. Вона створювалася не як пільга для окремої індустрії, тим більше ІТ. Вона стала інноваційним рішенням і переходом до нових трудових відносин.
Детальніше про умови оподаткування ФОП 3 групи тут.
Зараз співробітників ІТ-бізнесу часто вважають злісними неплатниками податків і суб'єктами без соціальної відповідальності. Але ставка оподаткування до 5% є запорукою збільшення високотехнологічного ВВП і економіки «в смартфоні». Оскільки розвиток і підтримка інформаційних технологій приховує за собою великий потенціал.
Потрібно віддати належне передбачуваності і стабільності податкового середовища, яка є важливим фактором зростання. Наприклад, 70-80% витрат ІТ-компаній йде на оплату праці. А нове оподаткування дає можливість ІТ-фахівцям вести одночасно кілька проектів, що критично для індустрії.
«Нам необхідно формувати власну стратегію розвитку ІТ-індустрії, тривало, стратегічно і продумано — років на 10 вперед. І тут мова повинна йти не про зниження податків, а про комплекс заходів».
Україна має шанс стати інноваційно-цифровою державою. Наші фахівці дуже цінуються в усіх країнах. Завдяки високому рівню експертизи, гарному знанню англійської мови і невисокої вартості послуг.
Міжнародні кейси стимулювання ІТ
Індія
Яскравим прикладом ефективної взаємодії держави з ІТ-сектором є Індія. Вона зараз лідирує серед країн з найкращими умовами для ІТ-розробок. Зараз уряд Індії обговорює з індустрією новий пакет пільг на 5-10 років. Головне завдання — розвиток стартапів і R&D.
Спеціальні пільгові умови передбачають, що компанії-експортери послуг перші 5 років не платять податок на прибуток і власність, а 10 років — податок з продажів. Наступні 5 років виплачується тільки половина податку на прибуток з можливістю продовження пільги ще на 5 років. Крім цього, ІТ-компанії користуються електроенергією за заниженими тарифами.
Великобританія
Великобританія відома своїм креативним підходом до розвитку економіки. Держава відшкодовує витрати і скорочує податкові навантаження. Наприклад, розробникам комп'ютерних і мобільних ігор повертають 20% витрат.
США
США мають жорстку податкову систему. Але деякі штати використовують довгострокові податкові кредити для компаній або стартапів. У Луїзіані пропонують податкові кредити в розмірі 25% на витрати компаній і 35% на робочу силу для програмних розробників. Для ігрової індустрії схожі умови існують в штатах Мен і Нью-Мексико.
Японія
Японія пропонує ІТ-компаніям безвідсотковий податковий кредит. Його розміри залежать від розміру компанії та термінів. Вони можуть становити від 6% до 30% для компаній, що займаються R&D.
Румунія
Влада Румунії затвердила для працівників податок з усіма соціальними внесками в розмірі 32,5%. При цьому румунські ІТ-фахівці звільняються від податків за умови, що річний оборот компанії перевищує 100 тис. доларів. З 2015 року це актуально і для стартапів.
Вірменія
Пільгове оподаткування в Вірменії протягом 2018 року отримало 360 ІТ-стартапів. Для реалізованих стартапів податок на прибуток склав 0% (замість 20%), а ПДФО для розробників зменшили до 10% (замість 23-36%).
Білорусь
Уряд Білорусії в 2005 році прийняв Декрет про пільгове оподаткування софтверних і технологічних компаній. Це ознаменувало епоху так званого «Парку високих технологій». Компанії, як результат, отримали перелік преференцій. Зокрема, звільнення від ПДВ за умови імпорту комп'ютерної техніки, зняття податку на прибуток і нерухомість, звільнення від земельного податку.
Казахстан
Схожа ситуація в Казахстані. Держава створила спеціальну економічну зону — «Парк інноваційних технологій». Вона передбачає 0% ставки для корпоративного і соціального податку, оренди земельних ділянок, податку на власність і землю.
Грузія
Грузинська практика полягає у створенні офшорної зони для ІТ-компаній. Держава провела віртуальну реєстрацію компаній, які займаються експортом послуг і рішень в сфері інформаційних технологій. Їм гарантували звільнення від податку на прибуток і ПДВ. Лише за виплати дивідендів компанією відраховується 5% на користь держави.
Таким чином податкові преференції зараз — ефективна практика.
Інформаційні технології ведуть конкуренцію з класичною промисловістю. Держава отримує доходи не тільки від продажу нафти і газу, але і від інноваційних рішень і продуктів. А також ІТ успішно інтегруються в будь-яку індустрію від банківського до аграрного сектору.
Україна може стати активним гравцем міжнародної ІТ-арени.
Український фонд стартапів — лише перший крок. Варто працювати над реформуванням ІТ-освіти, змінювати застарілий КЗпП, заохочувати і підтримувати індустрію. ІТ-бізнес готовий до спільної роботи і вироблення чіткого бачення розвитку сектора.