Що говорять аналітики

  • Керівник аналітичного відділу інвесткомпанії Concorde Capital Олександр Паращій зазначив, що за умови таких темпів зростання Україна в 2022-2026 роках повинна буде заплатити за ВВП-варрантами, випущеними за номіналом $3,24 млрд, сумарно близько $9 млрд.

«Якщо уряд серйозно бачить перспективи такого зростання, то йому треба якнайшвидше йти в гості до іноземних інвесторів, які тримають наші ВВП-варанти, і пропонувати обмін на інші цінні папери (наприклад, на єврооблігації з фіксованою ставкою купона і тривалим терміном погашення)», – написав Паращій на своїй сторінці в Facebook, відзначивши в той же час, що поточні котирування цих паперів поки свідчать, що інвестори не вірять, що будуть досягнуті такі високі темпи зростання.

Під час свого затвердження у парламенті 29 серпня Гончаруку вже ставили питання про можливості такої реструктуризації.

Читайте також: Єврооблігації України подорожчали після обрання нового уряду

«З усіма, з ким можна говорити про реструктуризацію, потрібно говорити. Але позитивний результат такої розмови можливий, якщо тобі будуть вірити. Тому побудова довіри до країни є пріоритетим першочерговим завданням», – сказав тоді ще майбутній прем'єр. Після призначення він повторив, що знайомий з існуючої затвердженою стратегією боргової політики, з якою працював минулий уряд.

«У неї є певні недоліки. У нас є ідеї, як це вдосконалити», – заявив Гончарук.

Читайте також: Нерезиденти охололи до облігацій, але гривня тримається

Крім ВВП-варантів 3 вересня також знову суттєво зросли і котирування українських єврооблігацій, зокрема, за паперами з погашенням в 2026-2032 роках зростання склало від 1% до 1,3%, з погашенням у 2022-2025 роках – від 0,35% до 0,75%.

У результаті прибутковість самих довгих паперів з погашенням в 2032 році опустилася нижче 7% – до 6,84% річних, а паперів з погашенням в 2024 році – нижче 6%, до 5,85% річних.

Що відомо

  • Президент Володимир Зеленський і новий прем'єр Олексій Гончарук детально розповіли про свої перші кроки у понеділок, 2 вересня, включають запуск в 2020 році земельної реформи та великої приватизації та спрямованих на прискорення зростання ВВП до 5% у 2020 році і з 7% у наступні роки.
  • Україна і Комітет кредиторів у 2015 році досягли угоди про реструктуризацію частини державного боргу загальним обсягом 18 мільярдів доларів.
  • Реструктуризація припускає повне списання 3 мільярдів доларів, відстрочку платежів по тілу кредиту в сумі 8,5 мільярда доларів на 4 роки, а також фіксування ставки купона за всіма бондами на рівні 7,75% річних.
  • Україна випустила ВВП-варанти на суму списаних кредиторами єврооблігацій.
  • За умовами випуску VRI (реструктуризовані борги України), інвестори претендують на частину приросту реального ВВП (з урахуванням інфляції), що перевищить показник у 3% в 2019-2038 роках, за умови, що номінальний ВВП (без урахування інфляції) перевищить 125,4 млрд доларів.

Варрант — це цінний папір, що дає власникові право купувати пропорційну кількість акцій за обумовленою ціною протягом певного проміжку часу, як правило, за нижчою в порівнянні з поточною ринковою ціною.