Громадськість вже заявила про «драконівські» методи регулятора і обмеження свободи підприємницької діяльності. Нацбанк в свою чергу заявив, що жодних нових обмежень не буде. Чи відповідають ці побоювання дійсності та які ризики виникнуть насправді, пояснив у колонці на Ліга.нет юрист практики супроводу бізнесу АТ Juscutum В'ячеслав Саприкін. «Мінфін» пропонує ознайомитись із думкою експерта.
Які правила зараз?
Наразі існує заборона Нацбанку використовувати поточні рахунки фізичних осіб, що відкриваються для власних потреб, для проведення операцій, пов'язаних із здійсненням підприємницької та незалежної професійної діяльності.
Після сплати всіх податків, підприємці можуть спокійно використовувати кошти на власний розсуд на будь-які потреби.
Чого прагне Нацбанк?
У випадку, якщо проект все ж таки буде затверджений, то нічого не зміниться, пояснюють у Нацбанку. Як повідомляється на офіційному сайті регулятора, норма проекту, на яку посилаються ЗМІ, носить технічний уточнюючий характер і не містить змін по суті для ФОПів.
Представлена ініціатива продиктована прагненням держави контролювати підприємців, відслідковувати їх операції та розмежувати повсякденне життя та підприємницьку діяльність. Як наголошує Нацбанк, ніхто не забороняє перераховувати кошти на особистий рахунок.
Чи є ризики для ФОП?
Регулятор не уточнює, що це зобов’яже підприємця виконувати додаткові «технічні» (а, може, й не лише) операції. Звичайно, в еру діджиталізації, переказ коштів з бізнесового рахунку на особистий можливо зробити за допомогою онлайн-банкінгу з будь-якого гаджету в один клік. Але, у зв’язку з цим, не виключено, що підприємцям необхідно буде сплатити додаткову комісію при переказі коштів або знятті готівки з рахунку. І, можливо, це стане лише першим кроком для подальшого обмеження фізичних осіб підприємців.
Саме тому, щодо цієї норми виникає велике питання. Адже у регулятора є всі ресурси і можливості для контролю ФОПів і без ускладнення процесу користування чесно заробленими коштами після сплати податків.