В Нацбанку назвали три причини, чому не варто чекати на негативний сценарій розвитку подій.
По-перше, обсяги притоку капіталу нерезидентів є незначними відносно обсягів ОВДП в обігу. Тим більше, що за рахунок припливу капіталу Національний банк нарощує міжнародні резерви. Станом на 1 серпня 2019 року вони, за попередніми даними, становили 21 840,13 млн дол.
По-друге, наразі притік капіталу відбувається виключно у державні боргові інструменти. «Натомість, більшість ризиків, пов’язаних з притоком короткострокового боргового капіталу, виникають через притоки у приватний сектор з наступним перегрівом споживчого попиту», — нагадують в НБУ.
По-третє, притік відбувається саме у гривневі боргові інструменти, це мінімізує валютні ризики та зовнішню вразливість економіки.
Окрім того, іноземні інвестори достатньо активно придбають не тільки короткострокові ОВДП, але й середньо- та довгострокові.
Читайте також: НБУ не знає, що за нерезиденти купують українські ОВДП
Що викликає занепокоєння
Як писав «Мінфін», за даними НБУ, станом на 14 серпня нерезиденти збільшили свій портфель ОВДП на 421 млрд грн з початку року. Тільки в липні портфель ОВДП у власності нерезидентів зріс на рекордні $1,3 млрд.
Щоб купувати держоблігації, інвестори продають валюту. Обсяг пропозиції валюти на міжбанку збільшився так значно, що це призвело до ревальвації курсу гривні.
Інвестиції в ОВДП: до 16,5% річних плюс бонус від «Мінфіну»
У липні 2019 року курс гривні до долара пробив чергову «психологічну межу» – 25 грн. /$. Є ймовірність, що гривня зміцниться ще більше. За прогнозами аналітиків, в серпні курсовий коридор для гривні може бути в межах 24,75-25,75 грн за долар. Найближчий рівень для подальшого зміцнення – 24,70 грн за долар, який є мінімальним з 2016 року.
Але в довгостроковій перспективі, коли іноземці закінчать купувати, гривня почне повертатися до звичного стану. А якщо нерезиденти почнуть продавати ОВДП, на українську економіку може очікувати неабиякий шок.
В Нацбанку кажуть, що не знають, що за нерезиденти купують валюту. На Інститутській вважають, що відповідальність за встановлення реальних бенефіціарних власників, які стоять за нерезидентами, лежить на суб’єктах первинного фінансового моніторингу - професійних участниках фондового ринку та банках — первинних дилерах.