Про те, які реформи необхідні для того, щоб розігріти українську економіку, розповів в колонці для НВ аналітик фінансової компанії Альпарі Максим Пархоменко. «Мінфін» пропонує ознайомитися з його думкою.

Сприятливе середовище

Новій владі держава дістається в значно кращому вигляді, ніж було у 2014 році. І мова не тільки про ситуацію на сході країни, а в цілому про економіку.

Наша країна опиняється в рідкісній для нас ситуації, коли президент і парламент формує єдину команду. Це сильно спрощує прийняття будь-яких рішень, і відкриває можливості для реалізації будь-яких проектів, проведення радикальних реформ, а також підвищує шанси на отримання додаткової підтримки з боку МВФ. У зв'язку з цим, активність наших бондів і зміцнення гривні будуть продовжуватися.

Зниження цін на європейських газових хабах дозволяє не підвищувати ціни на газ для всіх споживачів. Певною мірою ми навіть можемо очікувати їх зниження. Як наслідок, це сповільнить зростання інфляції до цільових таргетов НБУ та, можливо, вже в наступному році НБУ зможе активно знижувати ставки до позначки в 10%. Це дозволить поліпшити ситуацію в банківській сфері і відновити кредитування бізнесу.

ОВДП з підвищеною дохідністю від «Мінфіну». Отримати бонус.

Зниження цін на газ дозволить знизити попит на валютну ліквідність з боку імпортерів газу, а отже і волатильність гривні. У сухому залишку нова команда має хороші стартові позиції для початку роботи.

Згідно з липневим прогнозом МВФ, країни СНД (за винятком Росії) в цьому і наступному році продемонструють зростання ВВП на рівні 3,5% і 3,7%. Враховуючи це, ми маємо всі шанси зрости як мінімум до 3%. Однак для цього слід вирішити ряд проблем.

Боргові зобов'язання

Зараз багато хто не розуміє: борг, це погано чи добре? У деяких країнах він перевищує позначку в 100%, а у нас він знизився до рівня 60%. Тут важливо враховувати не його обсяг, а вартість обслуговування і структуру погашення. Мінфін раніше вкрай рідко випускав довгі бонди (10, 20,30 років). В основному 1, 3, 5-річні. У зв'язку з цим наш борг є вкрай коротким, що і формує навантаження на бюджет. З урахуванням високого попиту ми можемо змінити дюрацію нашого боргу на більш довгий термін, знизивши навантаження на бюджет.

Читайте також: Мінфін повністю готовий до пікових виплат вересня

Поліпшити ситуацію може також підвищення кредитного рейтингу нашої країни. В рамках останніх 6 місяців 5-річні українські СDS (страховка від дефолту) знизилися в ціні на 30%. Вартість CDS має високу кореляцію з рейтингами міжнародних рейтингових агентств. Ця залежність нелінійна і не показує загальний настрій інвесторів. Найближчим часом, при стабілізації наших рейтингів, ми маємо шанси отримати більший приплив інвестицій в нашу країну.

Фондовий ринок

Зростання зацікавленості нашою країною призводить до попиту і на наші папери. Але виникає проблема, при бажанні у інвесторів придбати українські папери — їх просто немає, а ті, що є в наявності, не мають належної ліквідності.

Для поліпшення ситуації в економіці вкрай важливо привести до ладу ситуацію з фондовим ринком. Важливим тригером є прийняття закону про спліт, який не вигідний страховим компаніям, оскільки підвищує конкуренцію на ринку, відкриває його для іноземних компаній і реформує цю сферу.

Вирівнювання сальдо

Варто звернути увагу на найбільшу статтю імпорту — енергоресурси. Щорічно вона виїдає з нашої економіки левову частку експортних доходів. Збільшивши видобуток газу і нафти, ми можемо поліпшити наш торговий баланс.

За короткий період США перейшли з розряду нетто імпортерів у експортери та стали лідером з виробництва нафти. Ми також можемо зробити це. А перехід нашого балансу в профіцит дозволить поліпшити резерви, знизити тиск на курс і, як наслідок, поліпшити наші кредитні рейтинги.

Захист капіталу

Необхідна рутинна робота, пов'язана з судами, захистом капіталу, податками. Завдань дуже багато, але в поточних умовах ми маємо чудовий шанс для реалізації усіх наших бажань.

Читайте також: Післясмак виборів: ризики для інвесторів

При реалізації цих умов, за середніми оцінками, наша економіка може отримати від 20 до 30 млрд в перші роки. В подальшому ця сума буде тільки збільшуватися. Адже відсталість нашої економіки, з погляду інвесторів, означає великий потенціал для зростання.