Що відомо
У квітні 2019 року Нацбанк прийняв рішення про застосування до зазначеного банку штрафу в розмірі 4 млн 350 тисяч грн.
Підставою для прийняття такого рішення є встановлення НБУ факту вчинення ВАТ «МТБ Банк» ризикової діяльності у сфері фінансового моніторингу.
Так, НБУ виявив, що в період з 21 лютого до 13 квітня 2018 року сім юросіб (клієнтів банку) перерахували безготівковим розрахунком близько 1,18 млрд грн на рахунок іншого банку. Надалі гроші засобами інкасації цього банку доставлялися готівкою в підрозділи клієнтів.
Читайте також: НБУ спростить отримання банківських послуг з використанням ID-карти
Характер таких фінансових операцій дає підстави вважати, що вони можуть бути пов'язані, зокрема, з легалізацією кримінальних доходів, конвертацією (переказом) безготівкових коштів у готівку.
Обґрунтування незаконності операцій
Зокрема, на це вказують п'ять чинників:
-
За вказаний період на рахунку цих клієнтів, відкриті в МТБ Банку, надійшло близько 2,8 млрд грн від понад 100 юросіб з рахунків, відкритих більше ніж 30 банках. Гроші були перераховані в якості оплати за різні групи товарів і послуг. З них близько 1,36 млрд грн надійшли від п'яти юридичних осіб з рахунків відкритих в ПАТ «МТБ Банк» і в іншому банку як оплата за договорами факторингу, фінансового кредиту, фінансової допомоги, уступки права вимоги. Водночас троє контрагентів, які здійснювали фінансові операції з надання послуг факторингу, фінансового кредиту, не мали ліцензії Нацкомфінпослуг про надання таких фінансових послуг.
-
Обсяг операцій за квартал за рахунками клієнтів в 350-1800 разів перевищував обсяг надходження коштів від основної діяльності, заявленої Клієнтами у своїх анкетах, заповнених при встановленні ділових відносин;
-
За результатами аналізу договорів на послуги з інкасації, фінансового кредиту, поставки товару, факторингу, простих векселів, на підставі яких здійснювалися фінансові операції за рахунками клієнтів, встановлено, що:
-
договори, укладені клієнтами та контрагентами, є ідентичними за змістом і містять ідентичні умови, окремі договори містять недостовірну та/або суперечливу інформацію;
-
векселі переведені на користь одного з клієнтів чотирма векселедержателями. У той же час клієнт був зареєстрований в 2017 році, а троє векселедержателів припинили свою діяльність у 2010-2016 роках. Інформація про реєстрацію четвертого векселедержателя взагалі відсутня;
-
договори фінансового кредиту/факторингу передбачають умови, що вказують на відсутність економічної доцільності (сенсу) для кредитодавця.
-
За результатами аналізу документів, що містяться у справах клієнтів і контрагентів, встановлено таке:
-
вони відкрили рахунки в Банку в лютому-березні 2018 року в одному відділенні;
-
клієнти і один контрагент на дату відкриття рахунків в Банку мали загальних кінцевих бенефіціарних власників (контролерів) та/або директорів;
-
деякі контрагенти мають незначний розмір зареєстрованого статутного капіталу.
-
у публічних джерелах є інформація, що клієнти, контрагенти і деякі юридичні особи переводили гроші на рахунки партнерів, які виступали стороною у договорах фінансового кредиту, поставки товару та інших операціях, фігурують у кримінальних процесах:
-
як учасники діяльності, пов'язаної з наданням послуг з мінімізації податкових зобов'язань;
-
підприємства, що мають ознаки фіктивності;
-
учасники незаконної діяльності, пов'язаної з переведенням безготівкових коштів, ухиленням від сплати податків, і задіяних у легалізації грошових коштів, отриманих злочинним шляхом, зокрема, від здійснення фіктивного підприємства.