Про що йдеться

Стрес-тестування цьогоріч будуть проходити 29 банків, на які припадає 93% активів банківської системи. До переліку потрапили установи, які станом на 1 листопада 2018 року були найбільшими за трьома показниками: обсяг активів зважених на ризик (вага – 40%), депозити фізичних осіб (50%) та кредити фізичним особам (10%).

До кінця 2019 року банкам необхыдно сформувати додатковий буфер консервації капіталу в розмірі 0,625%. Формування відповідного буфера забезпечить створення банками запасу капіталу понад мінімальні вимоги.

Читайте також: Банки покращили якість кредитного портфеля — НБУ

У майбутньому це дасть можливість поглинати можливі втрати, що можуть виникати в умовах загального економічного спаду, без порушень нормативу достатності капіталу. Він стане обов’язковим для кожного банку з початку 2020 року. Надалі розмір буфера щороку поетапно збільшуватиметься, поки не досягне 2,5% від 1 січня 2023 року.

Як це було

Нагадаємо, минулого року Нацбанк вперше провів щорічну оцінку стійкості. Її результати засвідчили, що банківський сектор є достатньо капіталізованим, проте має збільшувати запас міцності, щоб посилити стійкість до можливих криз у майбутньому.

Із 24 банків, що пройшли стрес-тестування, потребу в капіталі мали 13 установ на загальну суму 42,1 млрд грн. З урахуванням заходів, здійснених банками та верифікованих Нацбанком, на кінець 2018 року потреба знизилась до 19,7 млрд грн.

З 13 банків чотири вже повністю закрили потребу в капіталі за несприятливим сценарієм. Це ПУМБ, Універсал Банк, банк «Восток» та Сбербанк.

Ще три банки більше ніж на половину виконали плани реструктуризації: «Південний», Альфа-Банк та Ощадбанк.

Інші банки мають час до кінця 2019 року на повне виконання планів реструктуризації.