За три перших місяці 2019 року гривня зміцнилася відносно долара на 1,8%, відносно євро на 3,7%. При цьому варто врахувати підвищення курсу долара до євро за цей період з 1,14 до 1,12. Нагадаю, що нацвалюта України орієнтується на долар США.
В цьому році з курсом складається ситуація, що не типова для кількох попередніх років. Зокрема, ми не бачимо тимчасової, але відчутної девальвації гривні, яка починалася в грудні і тривала більшу частину січня (2016-2018 роки), деколи зачіпаючи і лютий (в 2015 році).
Ймовірно, ключову роль зіграло рівномірне витрачання коштів держбюджету в кінці року, що відбулося вперше за останні 5 років. Найбільш кричущий випадок агресивного витрачання бюджетних коштів був у 2017 році, коли за грудень залишок коштів на єдиному казначейському рахунку уряду зменшився в 10,6 рази. В результаті чого офіційний курс гривні до долара з 1 грудня 2017 по 24 січня 2018 року знизився на 6,3%, зробивши помітний внесок у високу споживчу інфляцію січня-березня минулого року.
Вплив ОВДП
Вже другий рік поспіль на динаміку курсу гривні суттєво впливає вкладення нерезидентів в ОВДП. За перші два місяці минулого року іноземні інвестори збільшили свої вкладення в українські державні цінні папери більш ніж вдвічі, в абсолютному вираженні — на 6 млрд. грн.
А за січень-березень 2019 року нерезиденти наростили свої вкладення в ОВДП в 3,2 рази або на 13,9 млрд. грн. Як бачимо, політичні ризики не злякали зарубіжних фінансових інвесторів. Високі ставки по ОВДП переважили політичні ризики України.
І в минулому і в цьому році мова йде переважно про придбання іноземцями «коротких» облігацій, термін обігу яких знаходиться в межах від 3 до 6 місяців. Чому це насторожує? А тому, що ми в минулому році бачили, як вихід іноземних спекулянтів з вкладень в українські держпапери призвів до істотного зниження курсу нацвалюти, яке спостерігалося з кінця червня по початок вересня.
Так, за період з 1 червня по 5 вересня 2018 року гривня знизилася щодо долара на 9%. Очевидно, що свою роль тоді зіграли високі ціни на нафту, необхідність закачування газу в підземні газосховища, пауза в експорті агропродукції, яка відбувається в червні-липні, на стику сільськогосподарського маркетингового року.
Але вплинув на торішню літню девальвацію і серйозний обсяг погашення ОВДП, кошти від якого нерезиденти конвертували в іноземну валюту. Варто усвідомлювати, що деякі описані елементи 2018 року можуть повторитися і в цьому році.
Які фактори впливатимуть на курс найближчим часом
Втім, в найближчі кілька місяців скоріше не варто очікувати тривожних подій на валютному ринку України.
- Продовжиться експорт сільгосппродукції врожаю минулого року. Надмірного оптимізму плекати не варто, оскільки світові ціни на пшеницю і кукурудзи вже кілька місяців як стабілізувалися на відносно невисокому рівні. Але завдяки великим обсягам експорту аграрії в черговий раз підтримають курс гривні
- Починається сезонне підвищення попиту на продукцію і напівфабрикати з чорних металів, які є другою після сільгосптоварів статтею українського експорту. Ціни демонструють помірно позитивну для українських металургів динаміку. За перші три місяці 2019 року вартість метричної тони сталі зросла на 6%. Отже, приплив валюти від експортної виручки протягом весни прогнозується непоганий.
- Аграрії можуть збільшити обсяги продажу в порівнянні зі звичайним рівнем — у зв'язку з початком весняної посівної компанії і необхідністю масштабних закупівель палива для її проведення.
- Закупівля природного газу навесні традиційно знижується, що відповідним чином зменшує попит на іноземну валюту.
- Істотне зростання імпорту в перші два місяці 2019 року було обумовлене швидше тимчасовими факторами — закупівлею тепловиділяючих елементів для АЕС, імпортом енергетичного вугілля, активним ввезенням автомобілів після закінчення пільгового режиму митної легалізації авто на єврономерах. Вплив цих причин на зростання попиту на валюту знизять свою актуальність.
- Нарешті, є ще один фактор, який може справити позитивний вплив на стабільність гривні в перспективі до кінця року. Риторика керівництва основних центробанків світу засвідчує, що підвищення ставок і посилення монетарної політики, швидше за все, не буде ні в США, ні у Великобританії, ні в зоні євро. Тому ставлення фінансових спекулянтів до ринків, що розвиваються буде поліпшуватися. Значить, не варто чекати втечі з валют країн з ринками, що розвиваються. Імовірність зростання вкладень в їх держпапери підвищується. Відносно України це може привести до того, що частина коштів, отриманих від погашення короткострокових ОВДП не буде конвертована в іноземну валюту, а буде реінвестована в боргові держпапери нашої країни.
- Звичайно, істотний вплив на курсову динаміку може надати продовження співпраці України з МВФ. Обсяги погашення зовнішнього боргу в 2019 році досить істотні, і, щоб не витрачати міжнародні резерви НБУ, було б украй бажано продовження залучення кредитів МВФ і пов'язаного фінансування. Але зараз складно робити припущення про сценарії розвитку ситуації в цьому питанні. Тому, як то кажуть, винесу це питання за дужки.
Чого чекати від курсу гривні?
Підводячи баланс між ризиками та перспективами гривні у часовій перспективі 3-6 місяців, схиляюся до того, що звична для кількох десятиліть ситуація, коли курс гривні знижувався восени, може змінитися новою, схожою на торішню — певна незначна девальвація протягом другої половини літа зміниться зміцненням курсу нацвалюти на початку осені і його стабілізацією.
За режиму гнучкого курсоутворення коливання курсу є здоровою реакцією на постійні зміни ситуації в економіці і їх не потрібно вважати ознаками кризових явищ. Основним чинником буде експортна виручка від сільгосппродукції. Україна все більше стає аграрною і при цьому деіндустріалізованною країною, тому і курс гривні все сильніше залежить від обсягу врожаю сільгосппродукції і світових цін на неї.