Що пропонує ЦЕС
Аналітики-автори дослідження «Як реформувати систему гарантування вкладів?» ЦЕС висунули низку пропозицій.
- Суму компенсації вкладникам збанкрутілих банків потрібно індексувати на інфляцію, щоб система і в подальшому запобігала «набігам на банки». Встановлення порогу на гарантування відсотків при цьому потрібне для подолання морального ризику – коли вкладники не зважають на якість банку і женуться за високою ставкою.
Крім збільшення суми виплат та встановлення порогу по гарантуванню відсотків, ЦЕС рекомендує:
- Фонду гарантування вкладів – зменшити до 7 днів строк початку виплат вкладів (від визнання банку неплатоспроможним);
- правоохоронним органам – реалізувати на практиці чинне законодавство щодо відповідальності власників усім своїм майном;
- Фонду гарантування вкладів, Нацбанку, банкам України – сприяти підвищенню фінансової грамотності населення та зменшенню інформаційної асиметрії.
Заступник директора ЦЕС Марія Репко нагадала, що на рекапіталізацію банків Україна витратила 5% ВВП у кризу 2008/2009 роках (майже 15 млрд дол. за 2008/2009 рр.) та 14% ВВП у кризу 2014/2015 років (понад 60 млрд дол. за 2014-2017 рр.).
Чому саме 500 тисяч гривень
- Раціональним рівнем підвищення гарантованої суми в ЦЕС вважають 500 тисяч гривень. Обґрунтовують це тим, що рівень інфляції, яка за період з вересня 2012 року (коли була встановлена сума в 200 тис. грн.) до середини 2018 року склала 140%.
- Ця сума також відповідає європейському рівню співвідношення гарантованої суми та ВВП на душу населення.
- Пороговий рівень для гарантування відсотків обрано за принципом прозорого бенчмарку, який змінюється із часом відповідно до ринкових ризиків.