Нацбанк випустив свіжий огляд банківського сектору. «Мінфін» відібрав найцікавішу інформацію щодо депозитних вкладів.
Гривневі кошти населення впродовж 2018 року збільшилися на 14.8%. За останній квартал минулого року обсяги депозитів населення у гривні зросли на 3.9% — насамперед завдяки поліпшенню курсових та інфляційних очікувань.
Найбільше коштів у 4 кварталі залучили приватні та іноземні банки: +7.8% та +6.7% відповідно.
За 4 квартал рівень доларизації депозитів населення знизився на 2.0 в.п.: на кінець року цей показник становив 47.3%. Тенденція дедоларизації дещо пригальмувала у 3 кварталі через послаблення гривні, але відновилася разом з укріпленням національної валюти. У четвертому кварталі 2018 року валютні вклади населення скоротилися на 1.7% (+1.4% р/р). Найкращі результати щодо залучення валютних депозитів показали державні — +1,5% та приватні банки — +3.5%.
Упродовж 2018 року гривневі кошти суб’єктів господарювання збільшилися на 6.8%. Такому припливу коштів корпорацій посприяли, головним чином, значні бюджетні витрати в останні дні року. Як результат — гривневі корпоративні депозити за 4 квартал зросли на 11.1% (+6.8% р/р), а за грудень — на 15.7%. Найвищі темпи зафіксовано в Приватбанку: +22.9% за квартал і +19.7% за грудень. Цей сезонний приплив ліквідності спричинив додатковий попит банків на депозитні сертифікати НБУ в останні дні року.
Валютні вкладення зросли тільки в Приватбанку (+3.3%), а в решті груп банків вони скоротилися.
Відсоткові ставки
У 2018 році НБУчотири рази підвищував облікову ставку — з 14.5% до 18% річних. Востаннє це відбулося наприкінці 3 кварталу. Однак банки не поспішали піднімати відсоткові ставки за депозитами у першому півріччі. І лише у 3 кварталі, коли темпи зростання вкладів населення почали падати, банки нарешті підвищили відсоткові ставки.
Хочу вкласти гроші на вигідних умовах
У 4 кварталі середня вартість 12-місячних вкладів фізичних осіб у гривні зросла на 0.6 в.п. до 15.7% річних, у доларах США – на 0.1 в.п. до 3.6% річних. Різниця між ставками на 6 та 12 місяців збільшилася майже непомітно.
Що стосується корпоративних клієнтів, то посилення конкуренції за кошти корпорацій призвело до подорожчання депозитів для бізнесу до 14.5% річних (+5.3 в.п. за рік, +1.5 в.п за 4 квартал).