Але результати могли б бути краще, якби влада активніше проводили реформи, — упевнена більшість читачів «Мінфіну», які брали участь в нашому опитуванні.
Облікова ставка
У минулому році облікова ставка НБУ зросла на 3,5% — до 18%. Більше половини респондентів упевнені, що посилення монетарної політики було необхідним заходом, який допоміг стримати інфляцію. Але кожен п'ятий висловив думку, що регулятор «переборщив» із закручуванням гайок.
Інфляція розбрату
Респонденти не змогли прийти до єдиної думки щодо того, кому потрібно дякувати за зниження інфляції в країні (9,8% за підсумками року). З невеликим варіантом лідирує відповідь «НБУ і уряд». Ще третина впевнена, що темпи зростання цін знизилися б самі собою.
Повільні реформи
Україна домовилася з МВФ про нову програму і вже отримала перший транш у $1,4 млрд. Це безсумнівно добре, але могло б бути і краще, якби влада не зволікала з реформами. Так відповіло більше половини респондентів. Але знайшлися й незадоволені. Приблизно 25% опитаних вважають, що країна залазить у боргову кабалу.
Надто дорогі борги
Україна змогла позичити $2 млрд на міжнародних ринках в минулому році. Абсолютна більшість упевнена, що це було необхідно, але гроші обійшлися занадто дорого.
Неймовірно, але факт
У минулому році гривні вдалося «обдурити» сезонний фактор. До кінця грудня національна валюта зміцнилася до 27,43 грн/$. Абсолютна більшість вважає, що це результат цілого комплексу чинників.
Трохи більше 13% переконане, що регулятор штучно тримає курс перед виборами. Потім це всім «відгукнеться».
Неперемога
За 3 квартали 2018 року банківський сектор заробив рекордний прибуток — 10,9 млрд грн. А за підсумками 11 місяців ця цифра зросла до 19,9 млрд грн. І тут думки респондентів розділилися. Трохи більше 50% респондентів вважає, що прибуток — це прекрасно, але якщо банки не кредитують населення і бізнес, пишатися тут нічим.
Ще майже половина респондентів вважає, що такий результат — це перемога.
Один на вихід
За минулий рік НБУ визнав неплатоспроможним тільки один банк — ВТБ Україна. На думку майже половини респондентів, це означає, що банківська система повністю очистилася і тепер здорова. Ще 20% упевнені, що «чистку» необхідно продовжити.
Інновацій — немає
За 9 місяців минулого року ВВП зріс на 2,8%. Більша частина респондентів впевнена, що цього недостатньо. Більш того, головним драйвером зростання був внутрішній споживчий попит, а на ньому «далеко не поїдеш» — економіку повинні «рухати» реформи та інновації.
Також трохи більше 20% вважає, що з такими темпами зростання Україна завжди буде бідною країною.