«За» проголосували 238 народних депутатів. Відтепер Україна буде планувати свій бюджет на три роки вперед.
Що це дасть?
- дозволить реалізовувати системні реформи,
- підвищить ступінь відповідальності розпорядників бюджету за ефективність своєї роботи.
У Міністерстві фінансів зазначили, що відтепер замість однорічних основних напрямів бюджетної політики запроваджується середньострокова Бюджетна декларація як документ стратегічного планування, який визначає бюджетну політику на наступні три роки. Інструментом середньострокового бюджетного планування на місцевому рівні стануть трирічні місцеві фінансові плани.
До 15 травня кожного року Міністерство фінансів подаватиме Кабінету Міністрів, а до 15 липня – Верховна Рада ухвалюватиме бюджетну декларацію. Цей документ формується з урахуванням положень документів державного стратегічного планування на 5 і більше років, зокрема, галузевих стратегій та стратегічних планів діяльності головних розпорядників бюджетних коштів. У свою чергу, стратегічні плани розпорядників будуть уточнюватися на підставі Бюджетної декларації.
Бюджетна декларація
- розроблятиметься на основі макроекономічних прогнозів Міністерства економічного розвитку і торгівлі,
- буде враховувати стратегічні пріоритети державної політики, визначені органами влади — головними розпорядниками бюджетних коштів,
- міститиме загальні граничні показники видатків та надання кредитів, граничні показники видатків та надання кредитів головних розпорядників бюджетних коштів, а також оцінку фіскальних ризиків.
«Таким чином, процес бюджетування буде заснований на комплексному баченні розвитку економіки та бюджетної сфери», — зазначає Мінфін.
Закон вводить в дію нові бюджетні правила
- державний борг та гарантований державою борг не може перевищувати 60% ВВП, а дефіцит державного бюджету – 3% ВВП,
- державні гарантії не перевищуватимуть 3% доходів загального фонду держбюджету,
- граничний обсяг дефіциту державного бюджету в законі про держбюджет не може бути більшим за обсяг дефіциту в бюджетній декларації.