Скажіть, а ви помітили, що за останній рік 9 банків призупинили свою діяльність, і з них:
— нуль (0) банків були визнані неплатоспроможними. Так що немає витрат Фонду Гарантування щодо їх виведення з ринку;
— 3 банки приєдналися до інших банків (Центр приєднався до МТБ; ВіЕс — до ТАСкомбанку; Експрес-Банк — до Індустріалбанку). Всі злиття пройшли за спрощеною процедурою, без особливих складнощів для клієнтів, і, наскільки я розумію, без зауважень від регулятора. Банки — правонаступники в результаті точно стали краще капіталізовані та мають більше можливостей для зростання.
— а акціонери 6 невеликих банків (БМ Банк, Діві Банк, Кредит-Оптима, Промфінбанк, Апекс Банк, Банк Фінансовий партнер) здали свої ліцензії НБУ, та продовжили функціонувати як фінкомпанії або просто юрособи, розрахувавшись зі своїми вкладниками та кредиторами. Вкладники в результаті перейшли в інші банки (незатребувані суми вкладів були передані на довірчі рахунки).
Добре це чи погано? На цьому етапі добре. Більшість банків були створені в середині 90-х, коли бар'єри входу на ринок були низькими, регуляції і нагляд слабкими. Їх розмір не дозволяв банкам досягати ефекту від масштабу, інвестувати в технології та якість обслуговування клієнтів. При цьому закритися без фінансових і репутаційних втрат банки не могли, покупців же на банківські ліцензії «з історією» на ринку в останні роки немає.
Тепер (незважаючи на видиму концентрацію на ринку), рівень конкуренції між банками зростатиме, і за якість, і за клієнта. Акціонери ж банків, які вийшли, зможуть час/кошти, що вивільнилися, вкласти в інші проекти без втрати репутації.
Упевнений, що найкращі часи для банківського ринку не за горами.