«Повне введення податку для всіх категорій дійсно призведе до втрат бюджету, це очевидно, ми порахували. Тому ми працюємо над фіскально-нейтральною моделлю для тих компаній, у яких обіг не більше 200 млн грн», — сказала вона, зазначивши при цьому, що такі компанії складають 97-98% всіх компаній в країні.

За її словами, заміна податку на прибуток податком на виведений капітал — це позиція президента.

«Ми на фінальній стадії, знаходимо порозуміння з нашими міжнародними партнерами», — підкреслила вона.

Що на що змінюємо?

На сьогодні в Україні діє податок на прибуток. Формально він досить комфортний для бізнесу. Його ставка — 18% — одна з найнижчих в світі.

По-перше, найчастіше сума сплачуваного податку залежить від «забаганок» податківців і планів зі збору обов'язкових платежів, які їм спускають. Складний і заплутаний закон дозволяє по-різному трактувати можливість віднесення до витрат тієї чи іншої операції. Це впливає на розмір прибутку, і, відповідно на розмір належних до сплати сум. Звідси — бажання бізнесу заховати реальний фінансовий результат і повальне застосування оптимізаційних схем.

По-друге, різниця в підходах до розрахунку податкових сум породжує корупцію.

По-третє, існуюча нині система оподаткування прибутку підприємств стримує їх розвиток і модернізацію. У нас застосовується так звана система амортизації, яка дозволяє компанії поступово накопичувати на нове обладнання — суми, які відкладає підприємство на ці цілі, не обкладаються податком на дохід.

Податок на виведений капітал нібито здатний зняти відразу всі перераховані проблеми. Чинний зараз податок на прибуток підприємства сплачують кожен звітний період, але для нового податку буде інша система.

Його доведеться платити тільки, наприклад, при виплаті дивідендів або частини прибутку компанії. Ставка нового податку буде нижче — 15%.