Як ми і описували в своєму ранковому прогнозі — основними порушниками спокою були долар і євро. Долар продовжив стрімко зростати і на вечір котирувався в межах 28,35/28,37 гривень, а євро — після неодноразових злетів і падінь на кінець дня просів до 32,2651/32,2850.
По долару в основному працювали внутрішні чинники: продовження періоду активного попиту на валюту з боку великих клієнтів при дуже стриманій пропозиції з боку експортерів. Вони як і раніше розраховують на найближчі вливання в банківську систему відшкодувань ПДВ та не поспішають продавати валюту понад 50% обов'язкових продажів.
Частково спрацювало і рішення НБУ про збереження облікової ставки на рівні 18%. Багато хто на ринку розраховув на її підвищення і таким чином — на підняття привабливості гривні як фінансового інструменту (це спрацювало б на зміцнення нацвалюти), але коли на 14:00 було повідомлено, що ставку не збільшено — дехто вирішив прикупити валюти, розраховуючи на її подальше зростання. Саме їх покупки підтягнули курс до рівня 28,35/28,37 на кінець сесії.
По євро працювали суто міжнародні фактори. А саме — виступ глави ЄЦБ Маріо Драгі та рішення про збереження ставок на колишньому рівні, а також обвали фондового ринку США. Валютне ралі по парі євро/долар, коли протягом дня співвідношення пари «гуляло» в межах від 1,13785 до 1,1430 долара за євро і ця «дискотека» триває і в момент написання статті — стало основним джерелом заробітку для міжнародних і українських спекулянтів. Вони заробляли на таких істотних коливаннях, а наш міжбанк був змушений автоматично перераховувати котирування пари євро/гривня через крос-курси пар євро/долар і долар/гривня фактично в режимі онлайн.
Великі коррахунки банків (на ранок четверга 57,6 млрд гривень) дозволяли проводити масовані спекулятивні операції на міжбанку, чим сьогодні частина учасників ринку активно і займалася.
Для зняття нездорового ажіотажу по скупці валюти НБУ був змушений виходити з продажем долара через Matching за курсом 28,32 гривень. Продав — близько 20 млн доларів, але зміг цими діями тільки частково утримати котирування в межах 28,35/28,37 гривень на кінець дня.
Ринок залишається перенасиченим гривнею, попит на валюту зростає і девальваційні настрої поки переважають.
Гривня залишиться під тиском ще як мінімум до кінця тижня-понеділка за рахунок заходу відшкодувань ПДВ та зростання попиту на валюту. Найближча мета спекулянтів 28,40 гривень з прицілом на 28,50 гривень за долар на наступний вівторок.
Протистояти їм зараз може тільки НБУ, який швидше за все поки буде тільки поступово вливати на ринок невеликі суми валюти для недопущення обвалу котирувань, не опираючись загальної тенденції на девальвацію гривні.
Головні події 25 жовтня на міжбанку:
1. Збільшення зростання попиту на валюту при продовженні збереження надліквідності в банківській системі призвело до зростання долара з вчорашніх вечірніх декларативних 28,25/28,29 гривень до 28,32/28,35 гривень на самому початку торгів і до 28,35/28,37 гривень на кінець сесії;
2. НБУ не виходив на міжбанк у більш публічному форматі аукціону, але продав валюту по 28,32 гривні через Matching в межах 20 млн доларів;
3. Довідковий курс НБУ на 12 годин становив 28,3335 гривень за долар, а офіційний на 26 жовтня оголошено регулятором на рівні 28,335582.
Слідкуйте за цікавими і ексклюзивними матеріалами «Мінфіну» в Telegram