Система працює на підставі соціального консенсусу, в рамках якого інформація про розміри зарплати всіх співробітників публічна і міститься у внутрішньому зводі компанії. У неї є свої переваги і недоліки, але за словами СЕО Джейсона Троста, ця система працює.

Систему в Smarkets запустили три роки тому. За словами Троста, ідея полягає в тому, щоб зробити корпоративні процеси всередині компанії максимально прозорими.

Як це влаштовано: на відміну від більшості компаній, де зарплата є результатом переговорів з вищим керівництвом, співробітники Smarkets самі вибирають, скільки хочуть отримувати за свою роботу. Після цього їх колеги голосують: за — якщо вважають, що така сума виправдана, або проти, якщо їм здається, що це занадто багато або мало.

Зарплата кожного співробітника вказана у внутрішньому зводі компанії, і він має можливість переоцінити її два рази на рік.

Втім, якщо співробітник попросить набагато більше, ніж отримують його колеги, то скоріше за все вони висловляться проти такого несправедливого підвищення. «Це працює, як внутрішній суд присяжних», — говорить Трост.

І хоча окремий працівник не може накласти вето на чужу зарплату, він може спробувати її заблокувати. Система покладається на соціальний консенсус — якщо тобі не подобається, скільки заробляє колега, тобі доведеться піти з ним на пряму конфронтацію.

Розробник Ангеліна Мюлет-Маркуіс, яка пропрацювала в Smarkets чотири роки, каже, що така система спровокувала чимало важких розмов між співробітниками, але в підсумку привела до того, що в колективі встановилася більш здорова атмосфера. Зрештою, якщо відомості про зарплати закриті, співробітники все одно будуть ділитися інформацією.

Звичайно, були і неприємні випадки. Одного разу співробітник, якому не сподобався проект, на який його перевели, як протест запросив зарплату в два рази вище звичайної. Зрештою, незадоволений співробітник отримав на 40 000 доларів менше. Трост називає цей інцидент «розчаровуючим, і тратою часу». Однак в більшості випадків система працює на користь всім.

На думку Троста, система особливо на користь людям, які добре працюють, але не вміють торгуватися про зарплату. Крім того, вона зменшує можливість процвітання в колективі підлабузників і підкилимної боротьби: «Набагато складніше обманювати натовп, коли всі знають зарплати один одного».