За даними статистики, лише третина молодих українців, які планують створити сім'ю, мають власне житло. При цьому переважна більшість молодих пар хочуть бути незалежними і мати окреме житло. Як правило на момент укладення шлюбу у них є стабільна робота зі стабільним доходом, але накопичень немає або вони невеликі.
Найшвидший спосіб вирішити квартирне питання і жити окремо від батьків — це зняти квартиру. На певному етапі спільного життя пара може собі дозволити жити в орендованій квартирі, однак, коли мова заходить про збільшення родини і появу дитини, оренда житла далеко не кращий спосіб вирішення квартирного питання. Погодьтеся, досить складно збирати на покупку квартири, якщо щомісяця доводиться оплачувати як мінімум 6-7 тисяч за оренду однокімнатної квартири в столиці.
Зараз однозначно сприятливий час для покупки квартири, оскільки первинний ринок житла активно розвивається, є величезний вибір квартир за привабливими цінами. Сьогодні столичні девелопери готові запропонувати покупцям вигідні допоміжні інструменти фінансування, що дозволяють молодій сім'ї придбати власну квартиру навіть в тому випадку, якщо їх накопичення складають всього 10% від вартості квартири.
Читайте також: Кабмін прийняв вдосконалену програму «Доступне житло»
Один з найпопулярніших способів вирішення квартирного питання серед покупців — це розстрочка, яку пропонують більшість забудовників. Залежно від житлового комплексу, розстрочка пропонується на час будівництва, але в деяких новобудовах вона надається на термін до 7 років. Початковий внесок становить від 10% до 50%, як правило, чим більше початковий внесок, тим ціна квартири нижче. Залишок невиплаченої суми розбивається на частини і виплачується щомісячними або поквартальними внесками. При цьому, ціну невиплачених квадратних метрів більшість девелоперів фіксують в доларах США. У разі, якщо ціна фіксується в гривні, вона може підвищуватися з часом в залежності від ступеня готовності будинку. Для покупців вигода покупки в розстрочку очевидна: вартість розстрочки дешевше, ніж банківські відсотки; при оформленні розстрочки не потрібно офіційних довідок про доходи та інші документи.
Кредитування — ще один інструмент фінансування. Протягом останніх двох років іпотечне кредитування набирає обертів в Україні за рахунок активного розвитку банками партнерських програм з девелоперами з кредитування покупки житла в новобудовах. Найбільш активно кредити в новобудовах Києва пропонують 6 фінансових установ: «Глобус», «Укргазбанк», «Крісталбанк», «Ощадбанк», KredoBank і «Аркада». Як правило, кредит надається терміном до 20 років з можливістю дострокового погашення без додаткових виплат і комісій. У перші два роки діє мінімальна процентна ставка, яка варіюється від 1,9% до 13,5% в залежності від суми першого внеску. Через 24 місяці ставка зростає до 18-22%, при цьому процентна ставка фіксується і не змінюється на протягу терміну дії кредитного договору.
В Україні працюють державні програми, які частково покривають витрати молодих сімей на покупку житла в новобудовах — пільгового молодіжного кредитування і «Доступне житло». В рамках програми пільгового молодіжного кредитування кредит можуть отримати українці віком до 35 років строком до 30 років з низькою процентною ставкою всього до 3% річних. При цьому, сім'ї з 2 дітьми держава додатково оплачує 25% тіла кредиту, а з 3 і більше дітьми — 50%. За умови програми «Доступне житло» держава оплачує 30% або 50% від вартості житла, іншу частина суми молодій сім'ї потрібно оплатити протягом 15 днів, як тільки Державний фонд сприяння молодіжному житловому будівництву схвалить заявку і виділить гроші на оплату. Стати учасником цієї програми можуть сім'ї, які стоять на квартирному обліку, внутрішньо переміщені особи та учасники АТО. Для громадян, які потребують поліпшення житлових умов, частина державної допомоги становить 30%, для учасників АТО і внутрішньо переміщених осіб — 50%. При цьому площа квартири за державними програмами не повинна перевищувати 21 кв.м на людину, 10,5 кв.м на сім'ю.
Крім того, Міністерство регіонального розвитку, будівництва та житлово-комунального господарства розробляє пропозицію щодо нового варіанту покупки житла — фінансовий лізинг. Придбання житла в лізинг — це альтернатива кредитування, яка передбачає оренду житла з правом його викупу в кінці терміну. Планується, що термін надання лізингу — до 15 років під державну гарантію, де ефективна процентна ставка складає всього лише 4,5% річних. Сподіваємося, що дана ініціатива буде реалізована в найближчі кілька років і у молодих сімей з'явиться більше можливостей для покупки власної квартири. На практиці європейського ринку фінансовий лізинг є одним з головних фінансових інструментів покупки житла.
Як бачимо, сьогодні для вирішення квартирного питання молодій сім'ї ринок первинної житлової нерухомості пропонує безліч цікавих варіантів. Безумовно, на його рішення впливають ряд факторів: постійна робота і стабільний заробіток, розмір накопичень, а також індивідуальні особливості кожної сім'ї. Однак, чітко поставлена мета і використання всіляких шляхів її досягнення обов'язково приведуть молоду сім'ю до радісних подій у житті.