У середині вересня механізм обміну інформацією почав працювати. Які наслідки це матиме для підприємців, «Мінфіну» прокоментував президент Асоціації платників податків України Григол Катамадзе.
Нещодавно в. о. заступника голови ДФС України Євген Бамбізов повідомив, що в Україні запрацював механізм взаємодії Державної фіскальної служби України та банківських установ в частині обміну інформацією щодо рахунків фізичних осіб-приватних підприємців: «Від банків отримана перша інформація про рахунки, відкриті особами, які мають статус ФОП. Зараз вона обробляється. І вже попередній аналіз свідчить: лише третина з них відкрита як рахунки для ведення підприємницької діяльності. Майже 2 млн. самозайнятих осіб, а банківські рахунки, відкриті для здійснення підприємницької діяльності, мають лише 964 тис. фізичних осіб-підприємців, що свідчить про навмисне заниження оборотів бізнесу і ухилення від податків. За попередніми оцінками, від цього бюджет зазнає істотних втрат – мова йде про мільярди гривень».
Норми Податкового кодексу України передбачають вимоги до відкриття та закриття рахунків платників податків у банках та інших фінансових установах.
Зокрема, згідно з п. 69.2. статті 69 Податкового кодексу України банки та інші фінансові установи зобов’язані надіслати повідомлення про відкриття або закриття рахунка платника податків – юридичної особи, у тому числі відкритого через його відокремлені підрозділи, чи самозайнятої фізичної особи до контролюючого органу, в якому обліковується платник податку, у день відкриття чи закриття рахунка.
Окрім цього, фізичні особи-підприємці та особи, які ведуть незалежну професійну діяльність, зобов’язані повідомляти про свій статус банки та інші фінансові установи, в яких такі особи відкривають рахунки (п. 69.7. ст. 69 ПКУ).
У відповідності до чинного законодавства, інформація має бути подана представниками банку в день відкриття або закриття суб'єктами господарської діяльності банківського рахунку.
Я не розумію, в чому тут раптом побачили велику проблему і підняли галас? Якщо фізична особа відкриває рахунок для ведення своєї господарської діяльності, має намір чесно вести бізнес, дотримуючись усіх відповідних норм законів України, то їй боятися нічого. Не можна заперечувати той факт, що існують випадки використання фізичною особою — підприємцем рахунку, відкритого для нього в банку як для фізичної особи, з метою отримання коштів за свої послуги чи товари в результаті здійснення підприємницької діяльності, тим самим приховуючи свої доходи, які в свою чергу не оподатковуються. Ці факти, на жаль, є і дійсно можна погодитись із Євгеном Бамбізовим, — від цього бюджет несе мільярдні втрати. А одним із способів запобігання цьому є своєчасне подання банками повідомлень про відкриття та закриття всіх без винятку рахунків, відкритих для платників фізичних осіб – підприємців, до контролюючих органів.
Податки мають платити усі: і великий бізнес і підприємці. Винятків бути ні в якому разі не повинно!